Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

tv z pilotem     button 2

FERGUSON FBOX  - twój telewizor też może być SMART.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy was o zapowiedziach firmy Ferguson, dotyczących wprowadzania na rynek multimedialnej przystawki do telewizorów, dzięki której każdy telewizor z wejściem HDMI, będziemy mogli rozbudować o tak popularne ostatnio funkcje SMART TV. Obiecaliśmy też,  że jak tylko urządzenie pojawi się na rynku, jako pierwsi będziecie mogli zapoznać się z jego recenzją, dzisiaj spełniamy tę obietnicę.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia. 

FBOX - dostarczany jest w średnich rozmiarów, tekturowym pudełku, kuszącym nas wielokolorową grafiką. Biorąc go do ręki, od razu możemy zorientować się, nie tylko jak będzie wyglądało nasze urządzenie, ale również zapoznać się z układem menu ekranowego jakie pojawi się na telewizorze.

pudelko

Tył pudełka podobnie jak w przypadku innych urządzeń, zawiera specyfikację techniczną.

pudelko2

Przejdźmy zatem do zawartości pudełka.

W skład zestawu jaki oferuje nam firma Ferguson wchodzą: FBOX, Specjalny HUB z wbudowanym WiFi, żyroskopowy pilot zdalnego sterowania wraz z kompletem baterii, zasilacz sieciowy oraz instrukcja obsługi. 

zestaw 

Zacznijmy od jednostki centralnej jaką jest sam FBOX

Minikomputer zamknięty został w niedużej obudowie o wymiarach 136x30x14mm, wykonanej z dobrej jakości tworzywa sztucznego o kolorze fortepianowej czerni. Urządzenie z jednej strony zakończone zostało złączem USB, natomiast z drugiej wtyczką HDMI.  Bardzo dobrym rozwiązaniem jest elastyczna końcówka, ułatwiająca podłączenie FBOX-a do telewizora pod dowolnym kątem. Nie zapomniano też o dużej ilości otworów wentylacyjnych zapewniających odpowiednie chłodzenie urządzenia.

fbox

box tyl 

HUB z wbudowanym modułem WiFi

W przypadku FBOX -a, producent zdecydował się na bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest zewnętrzny HUB USB, w którym to, oprócz dwóch gniazd USB oraz czytnika kart SD, znalazło się miejsce na moduł WiFi. Uważam iż jest to bardzo trafna decyzja, niosąca za sobą wiele korzyści. Po pierwsze uzyskujemy dużo lepszy dostęp do gniazd USB, dzięki czemu podpięcie dysków zewnętrznych, pamięci przenośnych czy też kart SD będzie znacznie łatwiejsze. Po drugie i chyba najważniejsze, wyprowadzenie na zewnątrz, modułu WiFi pozwoli na znaczne obniżenie  temperatury jednostki centralnej z czym jak wiemy boryka się większość urządzeń typu stick.

Modem z dwóch stron wyposażony jest w przewód, zakończony końcówkami USB i microUSB, za pomocą których łączymy go z zasilaczem i FBOX -em.

wifi

Zastosowanie mocnego zasilacza pozwala na podłączenie dwóch dysków zewnętrznych, bez konieczności ich dodatkowego zasilania.

Pilot zdalnego sterowania

Aby maksymalnie ułatwić obsługę FBOX -a, producent dodaje do zestawu pilota zdalnego sterowania. To niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie, o wymiarach zaledwie 125x40 mm, posiada naprawdę duże możliwości. Pilot dzięki wbudowanemu żyroskopowi z powodzeniem zastępuje nam myszkę komputerową, pozwalając na precyzyjne sterowanie kursorem. Jeżeli jednak z jakiś powodów wolimy tradycyjne sterowanie, nic nie stoi na przeszkodzie aby jednym przyciskiem, oznaczonym ikonką myszki, wyłączyć funkcję żyroskopu i poruszać się po menu odbiornika za pomocą strzałek. Na pilocie znajdziemy również trzy typowe dla urządzeń z androidem przyciski funkcyjne, umieszczone w górnej części pilota. Nie zabrakło też przycisków  regulacji głosu oraz powiększania i zmniejszania tekstu wyświetlanego na ekranie telewizora.    

pilot

Samo wykonanie pilota również stoi na wysokim poziomie, obudowa jest dobrze spasowana, membranowe przyciski wykonane z miękkiego przyjemnego w dotyku materiału a struktura na spodniej części zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu. 

Ponieważ pilot działa w technologi WiFi, dołączono do niego nano odbiornik USB, który należy wpiąć do gniazda USB FBOX -a.

II. Podłączenie i aplikacje

Samo podłączenie FBOX -a nie powinno sprawić kłopotu, nawet osobą nie posiadającym żadnej wiedzy technicznej. Sprowadza się ono jedynie do wpięcia urządzenia do gniazda HDMI telewizora oraz podłączenia do niego będącego w zestawie HUB -a oraz zasilacza. 

I to praktycznie tyle, nasz telewizor posiada już gotowy do pracy system Smart TV.

1start2

FBOX - zarządzany jest przez system Android w wersji 4.2.2, ale w przeciwieństwie do większości tego typu urządzeń, gdzie otrzymujemy zazwyczaj, jedynie czystą wersję systemu, tutaj producent stanął na wysokości zadania, implementując własną autorską nakładkę, dzięki której wygląd ekranu niczym nie ustępuje aplikacją Smart Tv, dostępnym w telewizorach fabrycznie wyposażonych w te funkcje.

Ekran podzielony został na dwie części, w dolnej mamy na stałe przypiętych kilka podstawowych i najczęściej używanych aplikacji, widocznych na zdjęciu powyżej, natomiast w górnej utworzono zakładki tematyczne w których możemy umieszczać dowolną liczbę własnych aplikacji, które pobierzemy ze sklepu Google Play.

Nie zapomniano również o kontroli rodzicielskiej, tworząc jedną z zakładek do której dostęp wymaga podania hasła. Tak więc w tej zakładce możemy przechowywać wszystkie aplikacje do których nie chcemy aby ktoś inny miał dostęp.

1folder z hasłem

 

Nie będziemy oczywiście skupiać się na opisywaniu wszystkich dostępnych aplikacji, omówimy jedynie kilka wybranych. Wśród aplikacji dostarczonych przez producenta znajdziemy między innymi:

przeglądarkę internetową

1przeglądarka

Jej działanie oceniam na bardzo dobre, strony otwierają się szybko, można je łatwo powiększać i przesuwać, nie ma też problemów z przełączaniem się pomiędzy ich wersją mobilną a komputerową.

Oczywiście nie jesteśmy skazani jedynie na przeglądarkę systemową, w sklepie Google Play dostępne są wszystkie najpopularniejsze przeglądarki a ich pobranie jest oczywiście bezpłatne. 

Kolejną aplikacją na którą warto zwrócić uwagę jest XBMC. Myślę że większości osób nie trzeba przypominać o możliwościach tego świetnego odtwarzacza multimedialnego, który to dzięki dostępności niezliczonych wtyczek dostępnych w sieci, pozwala na odtwarzanie w najlepszej jakości nie tylko  materiałów z podłączonych dysków ale również  strumieni audio video dostępnych w sieci.

1xbmc

 

Następną aplikacją jaką dostarczył nam producent wraz z FBOX -em jest Player. Tej aplikacji również nie trzeba reklamować. Oferuje ona legalny i bezpłatny dostęp do seriali , filmów i programów, głównie produkcji stacji TVN. 

1tvnplayer

Jeżeli jesteście zainteresowani innymi tego typu aplikacjami, takimi jak np: IPLA TVP Player, HBO GO itp. wystarczy pobrać je ze sklepu Google Play.

Kolejna aplikacja na stałe przypięta do paska menu FBOX -a, z pewnością ucieszy miłośników radia. Dzięki aplikacji "tunein" zyskacie dostęp do  stacji radiowych z całego świata.

1itune2

Sklep Google Play

Jak już wspominałem, dzięki dostępowi do tysięcy bezpłatnych jak i płatnych aplikacji,  FBOX  posiada praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji.

1sklep

 

Komentarze   

0 #7 AS 2015-01-30 05:13
Czy pilot rzeczywiście komunikuje się za pomocą wifi, a nie bt? Który jest wystarczający a mniej prądożerny.
I jeszcze jedno rozumieć zdanie "wyłączyć funkcję żyroskopu i poruszać się po menu odbiornika za pomocą strzałek" czy za pomocą strzałek steruje sie kursorem czy może owa nakładła na androida daje wygod sterowania jak w normalnym pilotem?
Cytować
0 #6 Qba 2014-07-17 21:49
Witam,
Fajny opis itd... Ale są też minusy i to duże. Kupiłem to urządzenie z myślę że podłączę do TV i w końcu będę miał HBO GO brak w TV Panaconic TX-P50VT30. I się przeliczyłem niestety aplikacja startuje i do momentu uruchomienia filmu jest ok potem wszystko przestaje działać czarny ekran. I tu spore rozczarowanie. Druga rzecz to po wejściu w więcej ustawień w pojemności pokazuje że całkowita pojemność to 1,67 GB ciekawe bo piszą że ma 4GB. Dodzwonienie się do działu technicznego graniczy z cudem. Może ktoś ma takie problemy albo wiej jak je rozwiązać???
Cytować
0 #5 Grzegorz 2014-05-31 22:42
A ja mam takie pytanie o ludzików którzy maja to ustrojstwo. Czy jest możliwość rotowania ekranu o 90 stopni? Mam zainstalowaną grę i muszę wejść w opcje, gdy już to zrobię niestety nie mogę przewinąć na sam dół jedyne wyjście to rotacja ekranu na chwile ale nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam
Cytować
0 #4 dgde 2014-05-14 23:01
jak z odtwarzanie full hd przez lan?
Cytować
0 #3 Kazio-2 2014-05-10 21:28
Fatalna, niekompletna instrukcja.
Haedware wydaje się solidnie wykończone.

Nie mogę jednak podłączyć urządzenia do WiFi.
Sieć (ssid) widzi, ale melduje problem z uwierzytelnieni em no i d...
Cytować
0 #2 mariusz 2014-05-05 22:11
Nie, W standardzie jest tylko aplikacja XBMC,
Cytować
-7 #1 andri 2014-05-05 21:38
chwila chwila mam rozumieć że producent sprzedaje to ustrojstwo z wbudowaną obsługą pirackiego weebtv ?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone