Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 1292 large 3m 20160506104428

TP-Link Archer C1200 - wydajność w świetnej cenie?

Strumieniowanie danych, gry online, przesyłanie dużych plików czy też natłok urządzeń w paśmie 2.4GHz, sprawia że coraz częściej  dotychczasowa sieć nie spełnia już naszych oczekiwań i zaczynamy się rozglądać za nieco nowszymi urządzeniami sieciowymi pracującymi w standardzie 802.11ac, czyli z wykorzystaniem pasma 5GHz, które zapewnia nie tylko znacznie większe prędkości przesyłu danych, ale też jest zdecydowanie bardziej odporne na zakłócenia ze strony innych użytkowników. Dzisiaj zapraszam was do recenzji jednego z najtańszych routerów wspierających standard AC, jakim jest TP-Link Archer C1200, który pomimo atrakcyjnej ceny oferuje naprawdę dużo. (sprawdź aktualne ceny)

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Router TP-Link Archer C1200 znajdziecie zapakowany w duże, tekturowe pudełko w biało zielonym kolorze na którym znalazło się zdjęcie routera, logo TpLink oraz podstawowe informacje techniczne 

 

W zestawie oprócz routera znajdziemy: zasilacz,  kabel sieciowy, oraz instrukcję obsługi. Mamy wiec wszystko czego nam potrzeba do podłączenia i rozpoczęcia pracy z routerem.

Jeżeli chodzi o design i wykonanie routera TP-Link Archer C1200, to mam nieco mieszane uczucia, ponieważ pomimo iż konstrukcja jest solidna, wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego i o ciekawym designie to jednak błyszcząca fortepianowa czerń jest strasznie trudna w utrzymaniu. Już po wyjęciu z pudelka widać na niej wszystkie odciski palców i bardzo szybko zbiera kurz co nieco obniża ogólną ocenę samego routera. 

Na froncie routera producent umieścił aż 10 kontrolek, informujących o stanie sieci i podłączonych do niego urządzeniach, tak więc wystarczy jedno spojrzenie aby bez wchodzenia do pulpitu zdalnego sprawdzić co aktualnie dzieje się w naszej sieci. Dla tych co niekoniecznie preferują choinkę rozświetlającą front routera mam dobrą wiadomość, ponieważ w ustawieniach routera jest opcja do ich wyłączenia.  

Przejdźmy jednak do najważniejszego czyli złącz jakie tradycyjnie umieszczone zostały na tylnej ściance Archera C1200.

Do dyspozycji mamy tu złącze WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, tak więc wszystko czego potrzebujemy do zbudowania szybkiej sieci przewodowej w naszym domu czy małej firmie. Ponadto do dyspozycji mamy gniazdo USB, wspierające obsługę drukarek oraz dysków zewnętrznych, dzięki czemu w prosty sposób możemy z drukarki USB zrobić drukarkę sieciową czy też udostępniać pliki tworząc mini serwera NAS. Szkoda jedynie że producent postanowił tu nieco zaoszczędzić i zamontował  gniazdo USB 2.0, które nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału gigabitowej sieci Lan.

Oprócz wspomnianych złącz, na tylnej ściance znajdziemy jeszcze złącze zasilania, włącznik, przycisk reset oraz przycisk WPS/ WiFi on/off. Oczywiście nie można zapomnieć o antenach których jest tu aż trzy, dzięki czemu nie powinno być problemów z zasięgiem nawet gdy mieszkacie w większym domu, co oczywiście sobie sprawdzimy w dalszej części naszej recenzji. Na minus trzeba jednak zapisać fakt że nie są one odkręcane tak więc podłączenie zewnętrznej anteny czy też jej wymiana w przypadku uszkodzenia niestety nie wchodzi w grę.

Więcej informacji na temat budowy routera TP-Link Archer C1200 znajdziecie w poniższej recenzji która dla was przygotowałem.

II. Specyfikacja techniczna

Wiemy już co nieco o budowie zewnętrznej naszego routera, teraz czas zapoznać się z jego specyfikacją.

 

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s 
1 port WAN 10/100/1000Mb/s
1 port USB 2.0
Przyciski Wyłącznik
Wyłącznik sieci bezprzewodowej
Przycisk RESET
Zasilanie 12VDC / 1.0A
Wymiary (S x G x W) 243x160,6x32,5mm (9,6x6,4x1,3 cali)
Typ anteny 3 anteny zewnętrzne
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11n/g/b 2.4GHz
Częstotliwość pracy 5GHz i 2,4GHz
Prędkość transmisji 5GHz: Do 867Mb/s
2,4GHz: Do 300Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz:
11a 54Mbps: -76dBm
11ac HT20: -68dBm
11ac HT40: -65dBm
11ac HT80: -62dBm
11n HT20: -74dBm
11n HT40: -71dBm
2,4GHz:
11g 54M: -75dBm
11n HT20: -72dBm
11n HT40: -69dBm
EIRP CE:
<=20dBm (2,4G)
<=23dBm (5G)
Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA / WPA2, WPA-PSK/ WPA2-PSK
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service WMM, kontrola przepustowości
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)
Zarządzanie Kontrola dostępu
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Kontrola dostępu Kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Zabezpieczenia zapory sieciowej Ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC, wiązanie adresów IP i MAC
Protokoły Obsługa IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Serwer Samba(udostępnianie dysków)/serwer FTP/serwer multimediów/serwer druku
Funkcja Guest Network 1 sieć dla gości 2,4GHz
1 sieć dla gości 5GHz
VPN Server OpenVPN, PPTP VPN
INNE
Certyfikaty CE, RoHS
Zawartość opakowania Archer C1200
Zasilacz
Kabel Ethernet
Instrukcja szybkiej instalacji
Wymagania systemowe Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™, Windows 7, lub Windows 8/8.1/10, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

 III. Podłączenie i oprogramowanie.

Przejdźmy teraz do podłączenia routera i konfiguracji sieci. Router możemy skonfigurować podłączając się do niego bezpośrednio za pomocą kabla LAN, lub też co jak dla mnie jest wygodniejszym rozwiązaniem, za pomocą sieci WiFi. TP-Link Archer C1200 bezpośrednio po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania rozsiewa własną sieć WiFi która jest zabezpieczona kluczem WPA-2. Klucz oraz nazwę sieci znajdziecie na spodzie routera.

Ponieważ sposób konfiguracji oraz wszystkie dostępne funkcje omówiłem wam w wideo-recenzji  którą macie powyżej teraz tylko kilka zdjęć pokazujących menu i ustawienia jakie oferuje panel konfiguracji routera TP-Link Archer C1200

Jak widzicie oprogramowanie jest w języku polskim a interfejs przejrzysty i intuicyjny, dzięki czemu nawet osoby nie mające zbyt dużego doświadczenia w konfiguracji urządzeń sieciowych nie powinny mieć większych problemów z jego obsługą. 

Pomimo iż TP-Link Archer C1200 w segmencie routerów dwuzakresowych to raczej półka budżetowa to jednak oferuje szereg funkcji dostępnych jak dotąd jedynie w znacznie droższych modelach. Mamy tu rozbudowaną funkcję rodzicielską z możliwością tworzenia białych i czarnych list wybranych stron, tryb tworzenia odrębnej, wyizolowanej sieci dla gości czy też możliwość udostępniania plików z podłączonych do routera dysków.  

IV. Testy i wrażenia

TP-Link Archer C1200 to dwuzakresowy router WiFi ,który jak podaje producent pracuje z prędkością 300Mbps w przypadku połączenia w paśmie 2.4GHz oraz 867Mbps przy połączeniu w paśmie 5Ghz. Oczywiście są to prędkości uzyskiwane jedynie w warunkach laboratoryjnych i nawet w najbliższej odległości od routerach trudno będzie wam się do nich zbliżyć. Wraz ze wzrostem odległości oraz pojawieniem się przeszkód w postaci ścian czy stropów, prędkości te będą jeszcze niższe, co niestety jest domeną technologi bezprzewodowej i tutaj router Archer C1200 w żaden sposób nie ustępuje konkurencji. Ponieważ tak naprawdę realne prędkości przesyłu danych są uzależnione od wielu czynników takich jak wspomniana zabudowa pomieszczenia, rodzaje kart sieciowych w urządzeniach odbiorczych czy chociażby duże zagęszczenie urządzeń pracujących w danym paśmie, nie będę wam tutaj przedstawiał tabelek z pomiarami ponieważ było by to dla was zupełnie nie miarodajne. Wystarczy że wasze ściany wykonane są z innego materiału lub kilku sąsiadów będzie miało uruchomione WiFi na tym samym kanale i wyniki mogą być u was diametralnie różne, dlatego też przy porównywaniu routerów proponuję sugerować się jednak danymi podawanymi przez producenta biorąc oczywiście pod uwagę dość szeroki margines błędu. 

- zasięg sieci WiFi

Jeżeli chodzi o pomiar  zasięgu  rozsyłanej sieci, to tutaj również duże znaczenie ma ukształtowanie ścian i innych przeszkód znajdujących się na drodze pomiędzy routerem a urządzeniem odbiorczym. Ponieważ jednak na sam zasięg wpływa zdecydowanie mniej czynników, a przynajmniej wpływają one w mniejszym stopniu niż w przypadku transferu danych, to tutaj zamieszczam wam kilka wyników pomiarów jakich dokonałem z wykorzystaniem tego routera oraz aplikacji WiFi Analyzer, zainstalowanej na smartfonie z systemem Android.

Pomiarów dokonałem zarówno dla sieci rozsyłanej w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz.

Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju w którym umieszczony był router.

Drugi test przeprowadziłem w najdalej oddalonym pokoju na tej samej kondygnacji (trzy ściany z cegły).

Ostatni pomiar wykonałem w pokoju znajdującym się piętro niżej po przeciwległej stronie budynku, czyli punkcie najbardziej oddalonym od routera.

Jak widzicie w każdym z pomieszczeń siła sygnału WiFi routera TP-Link Archer C1200 była zdecydowanie lepsza niż siła sygnału rozsiewanego przez mój obecny router, którego nie ukrywam cena jest kilkukrotnie wyższa niż rutera TP-Link. Pokrycie sygnałem jest tak dobre że z powodzeniem mógłbym nawet zrezygnować ze wzmacniacza sygnału który mam zamontowany na parterze. Tak więc w tej kategorii duży plus dla TP-Linka.

V. Podsumowanie

Muszę przyznać że router TP-LInk Archer C1200 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Za nieco ponad 200zł (sprawdź aktualne ceny) otrzymujemy nieźle wykonane urządzenie o przyzwoitym designie oraz funkcjonalnościach znanych jak dotąd jedynie z droższych modeli. Dwupasmowa sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11ac, zapewniająca szybką transmisję danych, gigabitowe porty LAN, port USB oraz trzy mocne anteny zewnętrzne gwarantujące świetne pokrycie sygnałem to tylko niektóre z jego atutów. Jeżeli dołożymy do tego rozbudowane oprogramowanie w języku polskim, pozwalające na łatwą konfigurację oraz korzystanie z takich funkcji jak np. wyizolowana sieć dla gości czy zaawansowana kontrola rodzicielska, to zaczynamy zastanawiać się po co kupować droższy router jak tutaj mamy wszystko co potrzeba dla wydajnego działania naszej sieci internetowej. Biorąc więc pod uwagę stosunek ceny do możliwości to myślę że można wybaczyć mu nawet wolny port USB 2.0 czy brak odkręcanych anten i z pewnością warto wziąć go pod uwagę planując modernizację domowej sieci internetowej.

Nowości z kategorii "odtwarzacze multimedialne"

Nowości z kategorii "małe AGD"

Nowości z kategorii "telewizory"