Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 gs170 black fr front back

Firma Gigaset - to znany niemiecki producent telefonów stacjonarnych, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników na całym świecie. Wraz z rozwojem firmy producent postanowił poszerzyć portfolio swoich urządzeń o telefony komórkowe wprowadzając na rynek trzy nowe modele smartfonów, oznaczone symbolami GS170, GS270 oraz GS270 Plus. Czy jednak ma on na tym polu szansę odnieść podobny sukces jak w przypadku telefonów stacjonarnych?  To z pewnością zweryfikuje rynek oraz sami użytkownicy, a już dzisiaj możecie zapoznać się z pierwszą recenzją najtańszego modelu smartfona Gigaset oznaczonego symbolem GS170. ( sprawdź aktualną cenę )

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Gigaset GS170 zapakowany został w nieduże, biało-pomarańczowe pudełko na froncie którego znalazło się zdjęcie telefonu, jego model, oraz logo producenta. Nieco więcej na temat samego smartfona dowiemy się przeglądając specyfikację techniczną umieszczoną na spodniej części pudełka.

Zestaw

Jeżeli chodzi o akcesoria jakie znajdziecie w pudełku wraz z telefonem to pewnie was rozczaruję, ponieważ w zestawie mamy jedynie ładowarkę, kabel USB oraz przejściówkę z kart Nano na Micro SIM. Oczywiście nie możemy traktować tego jako minus, ponieważ producenci często rezygnują z dodatkowych akcesoriów aby obniżyć cenę telefonu, ale pewien niedosyt jednak pozostaje.

  

Wykonanie.

Przejdźmy teraz do budowy i wykonania smartfona Gigaset GS170 które jak dla mnie stoi na naprawdę niezłym poziomie. Co prawda trudno tu szukać aluminiowej konstrukcji czy innych metalowych elementów, ale tworzywo użyte do jego budowy wydaje się bardzo dobrej jakości a konstrukcja charakteryzuje się dużą sztywnością. Smartfon dobrze prezentuje się też pod względem designu, chociaż nie mogę powiedzieć aby jakoś szczególnie wybijał się tu ponad przeciętną w tym segmencie cenowym. 

Duży plus należy się za dobrej jakości szkło 2D przykrywające ekran telefonu. Co prawda producent nie chwali się tu rodzajem zastosowanego szkła, jednak jest ono odporne na zarysowania, dobrze się prezentuje dzięki zaokrąglonym krawędzią, oraz to co bardzo istotne, posiada specjalną powłokę zapobiegającą smużeniu i przywieraniu do ekranu odcisków palców, dzięki czemu nawet po dłuższym użytkowaniu telefonu ekran wygląda jak nowy.

Jest też niestety minus, (przynajmniej jak dla mnie) jeżeli chodzi o front tego smartfona, a mianowicie brak przycisków sensorycznych pod ekranem. W tym modelu przyciski wyświetlają się na ekranie telefonu, przez co tracimy nieco powierzchni roboczej ekranu, która nie jest tu przecież aż tak duża. Rozumiem takie rozwiązanie w telefonach z wąskimi ramkami pod ekranem, ale tutaj mamy aż 1.5 cm pustej, niewykorzystanej przestrzeni. Trochę szkoda bo można było to nieco inaczej rozwiązać.

Nad ekranem raczej standardowo - głośnik słuchawki, przednia kamera oraz czujniki, ale jest też mała niespodzianka w postaci diody powiadomień, co nie jest standardem w tym przedziale cenowym.

Gigaset GS170 nieźle prezentuje się też jeżeli chodzi o plecki. Zdejmowana klapka wykonana została z przyjemnego w dotyku tworzywa, jej krawędzie zostały ładnie zaokrąglone, a powierzchnia dość dobrze znosi odciski palców. 

W górnej części obudowy znajdziemy główną kamerę, diodę doświetlającą, oraz uwaga - czytnik linii papilarnych, o którym nieco więcej później. Na dole producent umieścił z kolei tylny głośnik a całość uzupełnia logo marki Gigaset. Pod względem wizualnym wygląda to całkiem nieźle, tym bardziej że zarówno obiektyw kamery jak i czytnik linii papilarnych otrzymały srebrne obwódki które ładnie komponują się z czernią obudowy. Tak naprawdę trudno się tu do czegoś doczepić i jeżeli miałbym na siłę wskazać tu jakieś słabsze strony, to być może byłby to nieco wystający obiektyw kamery oraz umiejscowienie głośnika, który to zdecydowanie lepiej spisywał by się na dolnej krawędzi telefonu.

Jeżeli chodzi o złącza i przyciski tutaj bardzo tradycyjnie. Na dolnej krawędzi znalazło się złącze ładowani microUSB (bez wsparcia dla OTG), prawa krawędź zarezerwowana została dla belki regulacji głosu i przycisku Power, natomiast górna dla złącza słuchawek. Lewa krawędź jak się pewnie domyślacie pozostała niezagospodarowana. 

Na koniec sprawdźmy jeszcze co kryje się wewnątrz. Znajdziemy tu dwa złącza na karty microSIM, oddzielne złącze na karty microSD oraz wymienną baterię o pojemności 2500mAh. Jak dla mnie jest to dużo lepsze rozwiązanie niż coraz częściej stosowane konstrukcje z niewymienną baterią i hybrydowym slotem na karty, który nie pozwala na jednoczesne korzystanie z kart SD i funkcji Dual SIM.

Kończąc tą część naszej recenzji, muszę wam powiedzieć że pomimo kilku niedociągnięć o których wspomniałem powyżej, bardzo pozytywnie oceniam smartfon Gigaset GS170 i z niecierpliwością czekam na wyniki testów wydajności do których przejdziemy już za chwilę.

Poniżej wideo-recenzja smartfona Gigaset GS170 którą dla was przygotowałem. 

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Po ocenie zewnętrznej przyszedł czas na  zapoznanie się z jego specyfikacją.

Wersja systemu operacyjnego Android™ 7.0 Nougat
Interfejs użytkownika Android™ 7.0 Nougat
Wielofunkcyjny czujnik linii papilarnych
Scrolling function for browsing screen pages Tak
Zapis 5 różnych profili Tak
Odblokowanie telefonu Tak
Odebranie połączenia Tak
Wyłączenie budzika Tak
Wykonanie zdjęcia Tak
Kamery
Kamera główna (funkcje fotograficzne) Obiektyw 5-elementowy (dla ostrych zdjęć), Rozdzielczość 13 MP, auto focus, Przysłona: f2.2, LED flash
Kamera główna (funkcje wideo) Rozdzielczość: 720p
Kamera przednia 5 MP, stała ostrość
Panorama mode Tak
Beauty mode: smoothes skin impurities, helping your face look more beautiful Tak
Gesture control for triggering selfies Tak
Funkcje Smart
Uruchamianie aplikacji przez narysowanie na ekranie uprzednio zdefiniowanej litery (maksymalnie do 8 liter) Tak
Create screenshots by swiping from the top to bottom with three fingers Tak
Wyświetlacz
Przekątna ekranu 126 mm / 5"
Rozdzielczość 1280 x 720 (HD)
Powierzchnia Szkło 2.5D z ochroną przed zarysowaniem i zabrudzeniami
Typ Oncell IPS
Wyświetlacz: Liczba kolorów 16.7 Mil.
Dotyk pojemnościowy Wielopunktowy (do 5 punktów)
Gęstość pikseli 294 PPI
Kontrast 800:1
Jasność 400cd/m²
Front LED indicator light for new messages and charging status Tak
Czujniki
Typy czujników Czytnik linii papilarnych, Czujnik położenia, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik oświetlenia
Łączność
Wspierane sieci GSM / 2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS / 3G: 900 / 2100 MHz, FDD / LTE / 4G: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Voice over LTE (VoLTE) Tak
WLAN IEEE 802.11 b/g/n 2.4G
Bluetooth® Bluetooth® wersja 4.0
Radio FM Tak
Interfejsy
Dual SIM Liczba portów na karty SIM: 2 (podwójny na karty micro SIM, 1 adapter na kartę nano SIM)
Typ portu USB Micro
Wersja USB 2.0
Headset connection 3.5 mm
Lokalizacja
Funkcje nawigacji A-GPS, GPS, WiFi, Sieć komórkowa
Akumulator
Typ akumulatora Wymienny, Li-Ion
Pojemność baterii 2500mAh / 3.8V
Przykładowe czasy używania Czas czuwania do 440h z dwoma kartami SIM, Czas czuwania do 620h z jedną kartą SIM, Czas odtwarzania muzyki do 34h, Czas odtwarzania wideo do 6,5h, Czas rozmów do 31h
Ładowarka
Parametry 5V 1A
Czas ładowania ok. 3h
Procesor / Chipset
Typ procesora CPU MTK 6737 Quad-core
Częstotliwość taktowania 1.3GHz
Pamięć
eMMC 16 GB
LPDDR3 2 GB
Memory expansion up to 128 GB microSD card (hot-plugging-capable)
Obudowa
Wymiary 144 mm (W), 72,3 mm (S), 9,5 mm (D)
Masa 139 g
Zawartość opakowania
Wyposażenie 1 Gigaset GS170, 1 Ładowarka, 1 Kabel USB, 1 Akumulator Li-Ion 2500 mAh, 1 Adapter SIM (nano na mikro)

III. System i aplikacje

System

Gigaset GS170 działa pod kontrolą systemu Android 7.0, praktycznie w czystej w wersji. Mamy tu typowe ustawienia jakie znajdziecie w większości telefonów z tym systemem operacyjnym dlatego nie będę ich tu opisywał. Jedyną nowością  są funkcje smart oraz ustawienia czytnika odcisków palców o których kilka informacji poniżej. 

- funkcje smart 

Funkcje smart to w tym przypadku nic innego jak uruchamianie wybranych aplikacji poprzez narysowanie odpowiedniej litery na wygaszonym ekranie telefonu. Do dyspozycji mamy osiem liter do których przypisane zostały określone aplikacje, które uruchomią się nam automatycznie. Jeżeli jednak chcielibyście aby dana litera otwierała inna waszą aplikację to również nie będzie z tym problemu ponieważ wszystkie ustawienia są edytowalne i możemy do każdej literki przypisać dowolną aplikację jaką mamy zainstalowana w telefonie. 

W funkcjach smart możemy też uruchomić specjalną opcję ułatwiającą wykonywanie zrzutów ekranu poprzez  przeciągniecie trzema palcami po ekranie. 

Wprowadzenie funkcji smart to z pewnością kolejny plus jaki możemy zapisać po stronie mocnych stron tego smartfona, chociaż muszę wspomnieć że mi osobiście zabrakło tu funkcji wybudzania telefonu podwójnym kliknięciem w wygaszony ekran, tak więc troszkę do poprawienia jeszcze zostało.

- odcisk palca

Czytnik linii papilarnych to wciąż rzadko spotykany element w przypadku tańszych modeli telefonów, dlatego też tutaj kolejny duży plus dla firmy Gigaset, że taki element znalazł się na wyposażeniu ich najtańszego smartfona. Telefon pozwala nam na zapisanie pięciu odcisków palców, co jak dla mnie jest w zupełności wystarczające, tym bardziej że zazwyczaj będziemy używać jednego góra dwóch palców. 

Zazwyczaj taki czytnik wykorzystujemy do odblokowania telefonu, jednak w przypadku smartfona Gigaset jego zastosowanie może być nieco szersze. Za jego pomocą będziecie też mogli otworzyć aparat, wykonać zdjęcie, odebrać połączenie, wyłączyć alarm czy tez przewijać teks nie dotykając ekranu. Jak widzicie wygląda to nieźle i jedyne czego może tu brakować to brak możliwości blokowania i odblokowywania poszczególnych aplikacji.  

Na pewno zapytacie o czułość i precyzje działania tego czujnika i tutaj muszę przyznać że jak na razie trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć wam na to pytanie. Do testów zapisałem sobie odciski dwóch palców i tutaj niespodziewanie jeden palec odczytywany jest poprawnie prawie za każdym razem, natomiast drugi dość często jest nie rozpoznawany. Powtarzałem konfigurację zapisywania odcisków z tego palca kilka razy i efekt cały czas był ten sam. Pewnie zrzucił bym winę na słabo widoczne odciski na tym palcu ale w innym telefonie używam tego samego palca do odblokowywania i tam skuteczność jest prawie 100-procentowa, tak więc wniosek jest taki że czytnik jest tu nieco słabszy niż w telefonie którego używam na co dzień.  Czytnik mógłby też nieco szybciej reagować na dotyk, no ale nie czepiajmy się, w tej cenie jest naprawdę dobrze.

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o zainstalowane aplikacje to telefon nie jest nimi przeładowany. Znajdziemy tu głównie aplikacje wchodzące w skład systemem Android, oraz trzy, lub cztery niemieckie aplikacje  które na szczęście dają się łatwo odinstalować, tak więc tutaj jak najbardziej OK.

 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Gigaset GS170 wyposażony został w ekran IPS o przekątnej 5" i rozdzielczości 1280x720px, który to niewątpliwie możemy zaliczyć do mocnych stron tego telefonu.  Dobre kąty widzenia, poprawne odwzorowanie kolorów, niezła szczegółowość oraz automatyczna regulacja podświetlenia, to cechy przemawiające na jego korzyść. Muszę jednak zaznaczyć że w tym  przedziale cenowym większość konkurencyjnych modeli może pochwalić się podobnymi ekranami, tak więc tutaj GS170, nie wybija się ponad przeciętną.  

Na pochwałę zasługuje tu również zastosowany dotyk, który równocześnie obsługuje aż pięć punktów nacisku i jest bardzo precyzyjny. Dotyk w połączeniu z dobrej jakości szkłem pokrytym specjalną powłoką anty-smugową, sprawia że obsługa smartfona jest bardzo komfortowa i nie sprawia najmniejszych kłopotów. 

wydajność

Gigaset GS170 zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735 Cortex-A53, taktowany zegarem 1.25Ghz, wspierany grafiką Mali-T720 oraz 2GB pamięci RAM. Do dyspozycji mamy też 16GB pamięci wbudowanej - jak takie zestawienie sprawdzi się w benchmarkach? przekonajmy się.  

Jak mogliście zobaczyć na powyższych zdjęciach wyniki są obiecujące, choć muszę przyznać że osobiście jestem odrobinę rozczarowany ponieważ liczyłem że smartfon za 600zł, będzie jednak nieco bardziej wydajny, tym bardziej że miałem okazje testować kilka tańszych konkurencyjnych telefonów i tam wyniki były wyższe lub zbliżone do tych uzyskanych przez Gigaset GS170.  Na co więc będziemy sobie mogli pozwolić wybierając ten model? Z pewnością świetnie sprawdzi się on w typowych codziennych zastosowaniach, czyli prowadzeniu rozmów telefonicznych, odbieraniu maili, przeglądaniu internetu, korzystaniu z mediów społecznościowych, odtwarzaniu muzyki i filmów oraz nawet w przypadku mniej wymagających gier wideo. Przez kilka dni kiedy miałem okazje testować ten telefon, nie odczułem zbytnio przesiadki z mocniejszego modelu który używam na co dzień. Aplikacje działały płynnie, (choć dało się zauważyć nieco dłuższe ich otwieranie), smartfon nie zawieszał się, dobrze działała przeglądarka internetowa, nie miałem problemów z odtwarzanie filmów czy tez uruchomieniem gier pokroju Asphalt 8 (oczywiście na nieco okrojonych ustawieniach). Jeżeli nie jesteście więc maniakami gier i entuzjastami wysokich wyników w benchmarkach, to myślę że powinniście być zadowoleni z wyboru tego modelu.

To teraz w ramach relaksu zapraszam na drugą część mojej video-recenzji smartfona Gigaset GS170

V. KOMUNIKACJA / MULTIMEDIA / KAMERY

Gigaset GS170 wyposażony został w funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych. Jak już wcześniej wspominałem mamy tu dwa złącza na karty micro SIM oraz osobny czytnik kart pamięci, dzięki czemu nie musimy wybierać DualSIM czy więcej miejsca na dane jak to ma miejsce w przypadku smartfonów wyposażonych w złącze hybrydowe. 

Smartfon oczywiście posiada wsparcie dla technologi LTE/4G: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz, jak również łączności 2G i 3G..

Gigaset GS170 bardzo dobrze wypada jeżeli chodzi o realizacje połączeń telefonicznych. Nie zdarzyło mi się aby telefon gubił zasięg czy nie mógł nawiązać połączenia z nadajnikiem,  jakość rozmów w obu kierunkach jest poprawna a siła mikrofonu i głośność słuchawki pozostaje bez zastrzeżeń. Dużym atutem telefonu jest też wsparcie dla technologi Voice over LTE co bardzo rzadko spotykane jest w przypadku smartfonów oferowanych w tym segmencie cenowym.  

Multimedia

Gigaset GS170 nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem filmów wideo zarówno tych zgranych na kartę microSD jak i tych odtwarzanych z internetu. Szkoda jedynie że nie posiada wsparcia dla OTG co moim zdaniem w tej cenie powinno być już standardem.  

Kamery

Kamery to niewątpliwie istotny element każdego smartfona, dlatego też nie mogło zabraknąć tu podstawowych informacji na ich temat. Jak mogliście się już zorientować studiując specyfikację techniczną tego modelu, do dyspozycji mamy tu dwie kamery o rozdzielczości 5MP i 13MP. Biorąc pod uwagę cenę telefonu nie mamy więc powodu do narzekań, tym bardziej że pozwalają one na wykonanie całkiem przyzwoitych zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia charakteryzują się dobra ostrością oraz poprawnym odwzorowaniem kolorów, nie ma też problemów z działaniem autofocusa. Oczywiście w przypadku słabszego oświetlenia jakość zdjęć zdecydowanie spada, ale jest to niestety domeną większości kamer montowanych nawet w znacznie droższych telefonach, tak więc z pewnością nie wpłynie to na moją ostateczną  ocenę tego smartfona. 

Ponieważ nie jestem zapalonym fotografem najlepiej będzie jak sami ocenicie jakość zdjęć i wyciągniecie własne wnioski

główny aparat

przednia kamera

VI. WiFi / NFC / GPS i  bateria 

WiFi

Do sprawdzenia modułu WiFi jak zwykle posłużyłem się aplikacją Wifi Analyzer z której wynikami możecie zapoznać się poniżej. Zanim jednak do tego przejdziemy powiem jedynie że smartfon nie ma wsparcia dla pasma 5GHz, tak więc pozostaje nam zadowolić się nieco wolniejszą siecią 2.4GHz  

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły).

Z dokonanych pomiarów wynika że moduł WiFi jest tu naprawdę bardzo dobrej jakości i nie macie się co martwić że stracicie zasięg czy połączenie będzie niestabilne nawet gdy znajdziecie się w znacznej odległości od waszego routera

NFC 

Niestety producent nie zastosował tu modułu NFC, a szkoda,  ponieważ w dobie coraz bardziej popularnych płatności za pomocą telefonów, taka funkcjonalność staje się coraz bardziej poszukiwana.

GPS

Moduł GPS zastosowany w tym telefonie to niewątpliwie jego kolejny mocny atut. Ustalenie połączenia z satelitami i wyznaczenie naszego położenia trwa dosłownie kilka sekund i to nawet w sytuacji gdy znajdujemy się w pomieszczeniu w pewnej odległości od okna. Jeżeli więc często korzystacie z funkcji GPS w telefonie to ten model z pewnością was nie zawiedzie. 

Bateria.

Na koniec przyszedł czas na baterię, która jak pamiętacie w tym modelu dysponuje pojemnością 2500mAh. Oczywiście nie jest to duża pojemność, jednak trzeba przyznać że Gigaset GS170 całkiem nieźle nią gospodaruje, dzięki czemu czasy pracy są znacznie lepsze niż można by się tego spodziewać. Przy typowym użytkowaniu telefonu - przeglądanie internetu, sprawdzanie poczty, prowadzenie rozmów i odtworzeniu kilku filmów na YouTube, bateria bez problemu przetrwała cały dzień i nawet pozostał jeszcze mały zapas energii. Nie jest źle, choć nie powiem żeby nie chciało się więcej. 

VII. Podsumowanie.

Kilka ostatnich dni spędzonych z Gigaset GS170 przekonało mnie do tego smartfona, choć przyznam się że jego końcowa ocena wcale nie jest dla mnie taka łatwa. Smartfon jest solidnie wykonany, materiały użyte do jego produkcji są dobrej jakości a design nienaganny. Do mocnych stron tego modelu możemy zaliczyć też dobrej jakości wyświetlacz, bardzo dobrze działające moduły Wi-Fi i GPS, 2GB pamięci RAM, przyzwoite kamery, wsparcie dla Voice over LTE czy Androida w wersji 7.0. Nie możemy tez narzekać na samo działanie telefonu ponieważ działa on naprawdę nieźle, nie ma problemu z kilkoma równocześnie otwartymi aplikacjami w tle, dobrze działa przeglądarka jak i odtwarzacz wideo, do dyspozycji mamy też czytnik linii papilarnych oraz obsługę gestów. Tak naprawdę wydawać by się mogło że nie ma się do czego doczepić, jednak trzeba zauważyć że w tym segmencie cenowym panuje bardzo duża konkurencja i od telefonu za 600zł, możemy wymagać już nieco więcej, szczególnie jeżeli chodzi o parametry i wydajność, a ta w przypadku Gigaset GS170 mogła by być nieco wyższa. Moim zdaniem gdyby cena tego smartfona spadła w okolice 500zł to byłby to naprawdę bardzo atrakcyjny model. Jeżeli jednak bardziej niż na cenie ( sprawdź aktualną cenę ) zależy wam na niemieckiej solidności, to z pewnością nie będziecie zawiedzeni wybierając właśnie ten telefon. 

 

Nowości z kategorii "odtwarzacze multimedialne"

Nowości z kategorii "małe AGD"

Nowości z kategorii "telewizory"