Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 COVr P2502 front2

D-LINK COVR‑P2502

Technologia Powerline jest już dostępna na rynku od przynajmniej kilku, jak nie kilkunastu lat, jednak dopiero ostatnim czasem tak naprawdę na szerszą skalę trafiła do naszych domów i mieszkań. O jej zaletach pisaliśmy już kilkakrotnie na naszych stronach i pomimo iż docierały do nas pozytywne opinie użytkowników to jednak zwracali oni uwagę na konieczność stosowania dodatkowych urządzeń rozsiewających sygnał WiFi, który w dobie smartfonów i urządzeń mobilnych jest już praktycznie niezbędny. Wychodząc więc na przeciw waszym oczekiwaniom postanowiłem sprawdzić najnowsze rozwiązanie jakie zaoferowała  firma D-Link a mianowicie adaptery COVR -P2502 łączące w sobie technologie Powerline oraz WiFi.

Tak jak wspominałem, o samej technologi Powerline możecie poczytać przy okazji naszych poprzednich publikacjach np. tutaj, więc przejdźmy od razu do dzisiejszej recenzji.

I. Zestaw / wykonanie 

W biało turkusowym pudełku znajdziemy dwa identyczne adaptery D-LINK COVR‑P2502, przewód sieciowy oraz kartę z danymi dostępowymi do sieci WiFi. Skromnie, ale tak naprawdę nic więcej nam nie potrzeba.

 

Pierwsze co się rzuca w oczy zaraz po wyjęciu adapterów z pudełka to ich rozmiary (140 x 68 x 47 mm). W porównaniu to klasycznych adapterów Powerline, urządzenia te znacznie urosły, co jest oczywiście zrozumiałe biorąc pod uwagę że są one znacznie bardziej zaawansowane i mają zastąpić nam kilka urządzeń. 

Podoba mi się natomiast ich wykonanie i to zarówno pod względem designu jak i użytych materiałów oraz jakości montażu. 

Białe, lekko błyszczące tworzywo na froncie jest wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju odciski palców, natomiast subtelne diody informacyjne oraz dobrze wkomponowane logo producenta sprawiają że urządzenia mogą być wręcz ozdobą pomieszczenia w którym będą się znajdować. 

Boczne krawędzie to z kolei jasno-szare tworzywo które w przeważającej części posiada otwory wentylacyjne. Wyjątkiem jest prawa krawędź na której umieszczono trzy gigabitowe porty LAN, reset oraz przycisk WPS.  Tutaj też znajdziemy dwie odchylane anteny WiFi z wytłoczonym logiem D-Link.

Całość uzupełnia zintegrowana z adapterem wtyczka którą jak się domyślacie znajdziemy na plecach adaptera.

II. Specyfikacja techniczna

Interfejsy urządzenia

Gniazdo PLC kompatybilne z technologią Homeplug AV/AV2.0 o przepustowości do 1300 Mb/s
Sieć bezprzewodowa WAN IEEE 802.11 ac/n/g/b/a
3 porty Gigabit LAN
Diody LED

Zasilanie
Moc sygnału PowerLine
LAN
2.4 GHz
5 GHz
Rodzaj anteny

Dwie zewnętrzne anteny
Przepustowość

2.4 GHz - do 300 Mb/s1
5 GHz - do 866 Mb/s1
Powerline - do 1300 Mb/s (Wskaźnik PHY)2
Gigabit Ethernet 10/100/1000 Mb/s (auto-negocjacja)
Standardy

IEEE 802.11ac Wave 2/n/g/b/a
IEEE 1901 (Homeplug AV/AV2.0)
IEEE 802.3i/u/ab/x Flow Control

Funkcjonalność

Bezpieczeństwo

Szyfrowanie połączenia 128-bit AES
Szyfrowanie połączenia bezprzewodowego WPA/WPA2
Zaawansowane funkcje

Covr Wi-Fi
Automatyczna konfiguracja
Wireless roaming
Automatyczne przydzielanie pasma WiFi
Równomierne przydzielanie pasma w eterze - Wireless Air Time Fairness (ATF)
Konfiguracja przez przeglądarkę
Quality of Service (QoS)
MIMO (PLC)
MU-MIMO (Wi-Fi)
Parowanie urządzeń za pomocą przycisku Wi-Fi Protected Setup (WPS)/PLC

Specyfikacja fizyczna

Wymiary (L x W x H) (każdy adapter)

Ze złożonymi antenami: 140 x 68 x 47 mm
Z rozłożonymi antenami: 140 x 79.7 x 47 mm
Waga (adapter)

280 g
Zasilanie

100 V do 240 V/AC, 50/60 Hz
Pobór mocy (per adapter)

12 W
Temperatura

Operacyjna: 0 do 40 °C
Przechowywania: -20 do 65 °C
Humidity

Operacyjna: 10% do 90% bez kondensacji
Przechowywania: 5% do 95% bez kondensacji
Certyfikaty

FCC
CE
UL
CE/LVD
RoHS
WEEE

1 Maksymalną przepustowość transmisji bezprzewodowej podano zgodnie z normami IEEE 802.11ac oraz IEEE 802.11n. Rzeczywista przepustowość danych może być inna. Rzeczywista przepustowość danych może być mniejsza ze względu na warunki w sieci i warunki otoczenia, takie jak ilość ruchu sieciowego, materiał konstrukcyjny i konstrukcja budynku oraz obecność innych sieci. Warunki otoczenia mogą mieć duży wpływ na zasięg sygnału sieci bezprzewodowej. Zasięg sieci bezprzewodowej oraz wartości przepustowości to wskaźniki względne D-Link. Bazują na standardowych wskaźnikach zasięgu i przepustowości charakterystycznych dla produktów bezprzewodowych D-Link działających w paśmie Wireless G. Maksymalna przepustowość bazuje na urządzeniach D-Link 802.11n.

2 Podana maksymalna przepustowość bazuje na teoretycznej szybkości transmisji PHY odnoszącej się do specyfikacji HomePlug AV2. Rzeczywista przepustowość danych może być inna. Rzeczywista przepustowość danych może być mniejsza ze względu na warunki otoczenia, takie jak ilość ruchu sieciowego oraz obecność innych sieci. Na wydajność produktu mogą niekorzystnie wpływać zakłócenia elektryczne generowane przez takie urządzenia, jak odkurzacze i suszarki do włosów. Niniejszy produkt może zakłócać pracę takich urządzeń, jak systemy oświetleniowe ze ściemniaczami lub funkcjami włączania/wyłączania dotykowego, radia operujące na falach krótkich oraz inne urządzenia PowerLine niezgodne ze standardem HomePlug AV2.

III. Podłączenie / konfiguracja

Kolejną rzeczą jaka podoba mi się w D-LINK COVR‑P2502, jest to że urządzenie nie wymaga od nas żadnej wiedzy informatycznej. Instalacja i konfiguracja adapterów sprowadzona została tu do absolutnego minimum. Tak naprawdę wystarczy wpiąć jeden z adapterów do gniazdka elektrycznego w pobliżu routera i połączyć go z routerem za pomocą dołączonego do zestawu kabla sieciowego. Teraz drugi z adapterów wpinamy do gniazdka w pomieszczeniu w którym chcemy mieć dostęp do internetu i tak naprawdę to wszystko, od razu możemy korzystać zarówno z sieci WiFi jaka rozsyłana będzie przez adapter lub też podłączyć się do adaptera kablem sieciowym jeżeli akurat takiego połączenia potrzebujemy. Co ważne taka sieć WiFi jest od razu zabezpieczona kluczem WPA2 a dane dostępowe do sieci znajdziecie na karcie kodów będącej w pudełku. Prościej chyba już się nie da. 

No dobrze a co z bardziej zaawansowanymi użytkownikami którzy chcieli by mieć nieco większą kontrolę nad swoją siecią lub stworzyć jedną szybką sieć WiFi w swoim domu, gdzie adaptery to tylko jeden z elementów infrastruktury?  Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja mobilna "D-Link WiFi" którą możecie pobrać np. ze sklepu Google Play

Co prawda nie znajdziecie w niej jakichś zaawansowanych funkcji, ale za jej pomocą będziecie mogli nadać własną nazwę sieci WiFi oraz klucz WPA2 jakie macie przypisane do innych urządzeń WiFi w domu (router , wzmacniacz sygnału WiFi itp) dzięki czemu stworzycie jedną spójną, szybką  sieć WiFi w której przełączanie się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami będzie automatyczne i niezauważalne dla użytkownika.  

Z dodatkowych funkcji jakie oferuje aplikacja warto wspomnieć o możliwości aktualizacji adapterów w przypadku pojawienia się nowszego oprogramowania jak również funkcji tworzenia harmonogramów działania sieci opartej na zestawie D-LINK COVR‑P2502. Więcej o aplikacji dowiecie się oglądając recenzję wideo którą znajdziecie w dalszej części artykułu. 

IV. Testy prędkości i stabilności połączenia 

Wykonanie jak i konfiguracja zestawu D-LINK COVR‑P2502 zasługuje na wysoką ocenę, przejdźmy zatem do sprawdzenia jak tak zbudowana sieć spisuje się w warunkach domowych.

Najpierw sprawdzimy jak działa samo WiFi i jaki obszar jest w stanie objąć zasięgiem jeden adapter. Do testów jak zwykle posłużyłem się aplikacją WiFi Analyzer. 

Adapter umieściłem w pomieszczeniu na piętrze gdzie znajduje się główny router a pomiarów dokonałem w trzech punktach (przeciwległa strona domu ale ten sam poziom, przeciwległa strona domu parter oraz garaż)

 

Jak widzicie wyniki są jak najbardziej zadowalające. Nawet w najdalej oddalonych od adaptera pomieszczeniach zasięg przez cały czas był na akceptowalnym poziomie tak więc ten test można uznać za zaliczony.

Sprawdźmy zatem jak wyglądają transfery pomiędzy urządzeniami w sieci. W tym teście skorzystałem ze smartfona z zainstalowaną aplikacją WiFi Speed Test, oraz laptopa pełniącego rolę serwera. Punkty pomiarów identyczne jak w poprzednim teście. 

Jak pokazały wyniki pomiarów, D-LINK COVR‑P2502 zapewnia całkiem niezłe prędkości przesyłu danych, szczególnie kiedy jesteśmy od niego w niezbyt dużej odległości. Zdecydowanie gorzej wygląda to w najdalej oddalonych pomieszczeniach, takich jak w moim przypadku garaż, gdzie transfery spadają już do dość niskich poziomów. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy czyli jak poprawić i zwiększyć transfery w takich pomieszczeniach. 

To właśnie tutaj gdzie sygnał WiFi nie daje już rady do gry wchodzi technologia Powerline, wpięcie drugiego adaptera do dowolnego gniazdka w garażu sprawia że sygnał WiFi znów jest na maksymalnym poziomie a transfery niemal identyczne jak gdybyśmy znajdowali się obok routera. W moim przypadku zestaw D-LINK COVR‑P2502 spełnił swoje zadanie w 100%, a muszę zaznaczyć że oba adaptery znajdowały się od siebie w znacznych odległościach i działały na rożnych fazach. Jak wygląda dostęp do internetu w tym pomieszczeniu możecie zobaczyć w recenzji wideo zestawu D-LINK COVR‑P2502 którą dla was przygotowałem.

Na zakończenie jeszcze porównanie wyników ze speedtest w jednym z pomieszczeń  bez podłączonego adaptera oraz po jego podłączeniu.

Myślę że tego nie trzeba komentować, wyniki mówią same za siebie.

V.Podsumowanie

Jak się okazuje D-Link odrobił zadnie i zaoferował użytkownikom kompletne rozwiązanie pozwalające na stworzenie szybkiej domowej lub firmowej sieci opartej o technologie Powerline i WiFi. Zestaw D-LINK COVR‑P2502 pozwala dostarczyć sygnału w dowolne miejsce w domu czy firmie bez względu na odległość pomiędzy adapterami, grubość ścian i stropów czy też inne przeszkody tłumiące sygnał. Oferuje on też dużą przepustowość i wysokie transfery jakich nie jest w stanie w dużym obiekcie zapewnić tradycyjna sieć WiFi oparta o router i wzmacniacze sygnału. Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu nie potrzebujemy też dodatkowych urządzeń rozsyłających sygnał WiFi, Covr tworzy jedną sieć Wi-Fi umożliwiając automatyczne podłączenie się urządzeń mobilnych do najsilniejszego nadajnika, bez potrzeby ręcznej zmiany sieci Wi-Fi. Dużym atutem może być też łatwość uruchomienia sieci opartej o system COVR P2502, urządzenia po wyjęciu z pudełka są gotowe do pracy a budowa sieci sprowadza się do wpięcia ich do gniazdka i połączenia jednego z adapterów przewodem internetowym z routerem. Kolejnym atutem może być łatwość rozbudowy sieci w przypadku większych obiektów, poprzez dołożenie do infrastruktury sieciowej kolejnych adapterów. Jeżeli natomiast  chodzi o słabe strony takiego rozwiązania to trzeba tu wspomnieć o ograniczeniach jakie niesie ze sobą technologia Powerlne, czyli uzależnienie od stanu i jakości instalacji elektrycznej w budynku oraz wrażliwość na zakłócenia ze strony urządzeń elektrycznych o dużym poborze energii takich jak np. mikrofalówki, odkurzacze itp. Po stronie minusów możemy też zapisać dość wysoką cenę zestawu,  jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwość ograniczenia ilości urządzeń sieciowych oraz brak kosztów budowy samej sieci to okazuje się że rozwiązanie to nie jest aż tak kosztowne jak początkowo mogło by się wydawać. 

Sprawdź aktualne ceny - D-LINK COVR‑P2502

Nowości z kategorii "odtwarzacze multimedialne"

Nowości z kategorii "małe AGD"

Nowości z kategorii "telewizory"