banner

KODY RABATOWE

Laptop Ninkear N14 Pro 14 cali

N14 pro.png

https://www.geekbuying.com/go/8AY2FsGH

Kupon rabatowy - 85QS6NRT

Tablet BMAX MaxPad i9 Plus

tablet.png

https://www.geekbuying.com/go/8AXycpjn

Kupon rabatowy - 7HXCRB4Z

Minikomputer do gier T-bao

 

mini komp.png

https://www.geekbuying.com/go/8AXy3rbP

Kod rabatowy - 7H8XM2OG

Monitor gamingowy KTC H27T22

monitor ktc.png

https://www.geekbuying.com/go/89UnZOOC
Kupon rabatowy - 72PLMS0K

Projektor WANBO TT

Wanbo TT.png

https://www.geekbuying.com/go/89JmAJ0T

Kod rabatowy - WANBO1

Projektor WANBO X5

projektor wanbo.png

https://www.geekbuying.com/go/85EJAoln
Kod rabatowy - NNNDEWBX5

ROBOT PROSCENIC M9

 

proscenic.png

https://www.geekbuying.com/go/883Tn3OM

Kod rabatowy: 86QDCGRWW

 

Aktualności - TOP 10

Kamera Termowizyjna VEVOR SC240N

obraz 2023 08 16 120057122

W dzisiejszym odcinku recenzja kamery termowizyjnej VEVOR SC240N.
Sprawdź gdzie ucieka ciepło z twojego domu, znajdź wycieki z instalacji CO i CW lub skontroluj stan połączeń elektrycznych.

Więcej…

Doogee S98 z dwoma ekranami i noktowizorem

Doogee zapowiada nowy telefon z serii S. Wytrzymały telefon Doogee S98 ma zostać wprowadzony do globalnej sprzedaży pod koniec marca.

Więcej…

Data premiery i cena Doogee V20 została właśnie ujawniona

dooge V20

Doogee potwierdził datę premiery swojego najnowszego, wytrzymałego telefonu V20. Telefon będzie dostępny w przedsprzedaży na AliExpress od 21 lutego. V20 ma funkcje, których nie spodziewałbyś się po wytrzymałym telefonie.

Więcej…

Ruszyła przedsprzedaż najnowszego smartfonu marki DOOGEE model V20 Dual 5G

DOOGE

Ruszyła przedsprzedaż najnowszego smartfonu marki DOOGEE model V20 Dual 5G, dla pierwszych osób które zamówią ten telefon w przedsprzedaży bardzo duże rabaty oraz nagrody.

Więcej…

phone 

TP-Link Neffos C5 - ciekawa propozycja w cenie do 500 zł

Telefon ten pomimo iż swoją premierę miał już w ubiegłym roku, to wciąż jest na tyle ciekawą propozycją że postanowiłem przygotować dla was krótką recenzje tego modelu, tym bardziej że w ostatnim czasie jego cena nieco spadła, co równocześnie przełożyło się na wzrost jego atrakcyjności w swoim segmencie cenowym. Czy jednak spełni on wasze oczekiwania? Tego dowiecie się z dzisiejszej recenzji smartfona TP-Link Neffos C5.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

TP-Link Neffos C5 zapakowany został w niezbyt wyróżniające się fioletowe pudełko na którym znajdziemy jedynie logo producenta, nazwę modelu oraz krotką specyfikacje techniczną. 

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu znalazła się ładowarka, kabel USB, słuchawki, oraz karta gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi. Wszystko to ładnie zapakowane w oddzielne pudełka, tak więc pierwsze wrażenie całkiem pozytywne.

                      

Wykonanie.

Po wyjęciu telefonu z pudełka mamy wrażenie że gdzieś już widzieliśmy ten telefon. Jest to prawdopodobnie spowodowane dość dużym podobieństwem do niektórych modeli telefonów LG, jak widać producent zapewne nieco wzorował się na tej marce, co akurat dla mnie nie stanowi problemu. Telefon dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - do testów otrzymałem akurat wersję perłową która osobiście bardziej mi się podoba, ale jest też wersja ciemno szara, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chodzi o design, to pomimo iż telefon nie wyróżnia się jakoś specjalnie na tle konkurencji, to jednak trudno mu cokolwiek zarzucić i z pewnością może się podobać. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje tak więc przejdźmy dalej.

Jak się pewnie domyślacie telefon wykonany został z plastiku, co jest typowe dla telefonów budżetowych oferowanych w tym segmencie cenowym. Tworzywo jest jednak dobrej jakości co daje nadzieję że telefon nie rozpadnie nam się już po kilku miesiącach użytkowania. Konstrukcja jest dobrze spasowana i sztywna, nie wydaje żadnych trzasków czy też innych odgłosów i jeżeli miałbym szukać jakichś jej słabych stron, to chyba jedynie w sztywności tylnej klapki, co jednak nie wpływa na walory użytkowe tego telefonu.

Ekran telefonu przykryty został taflą szkła która całkiem nieźle znosi odciski palców, dzięki czemu telefon nawet po dłuższym użytkowaniu wygląda całkiem przyzwoicie. Ponieważ producent nie chwali się zastosowanym rodzajem szkła, trzeba założyć że nie jest to żadne z markowych szkieł odpornych na zarysowania i dlatego warto zaopatrzyć się w jakąś folie czy szkło na ekran, tak aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Nad ekranem tradycyjnie znalazło się miejsce na głośnik, przednią kamerę, oraz czujniki: zbliżeniowy i natężenia światła, natomiast pod ekranem znajdziemy jedynie srebrne logo producenta. Nie ma tu typowych dla telefonów z Androidem przycisków systemowych, które to wyświetlają się jedynie na ekranie telefonu. Rozwiązanie takie ma swoich zwolenników jak i przeciwników do których muszę przyznać sam się zaliczam. Jak dla mnie przyciski wyświetlane na ekranie są mniej praktyczne, oraz zabierają część powierzchni ekranu który przecież nie jest aż tak duży.

Jeżeli myślicie że zlikwidowanie przycisków pod ekranem przyczyniło się do zmniejszenia gabarytów smartfona to niestety was rozczaruje, ramki nad i pod ekranem są bardzo szerokie przez co telefon jest tej samej wielkości co telefony z przyciskami. Nieco lepiej wygląda to jeżeli chodzi o ramki po bokach wyświetlacza, chociaż i one jak na obecne standardy mogły by być nieco cieńsze. 

Żeby nie było że tylko narzekam to muszę przyznać że pomimo zastosowania takich a nie innych ramek, telefon wygląda całkiem zgrabnie i co ważne bardzo dobrze leży w dłoni. Chciałbym jeszcze wspomnieć że tym co mnie pozytywnie zaskoczyło zaraz po wyjęciu telefonu z pudełka jest jego waga. Telefon wraz z baterią waży jedynie 141g ,co jest naprawdę niezłym wynikiem i powiem wam że biorąc go do ręki jest to naprawdę odczuwalne.

Jeżeli chodzi o plecki telefonu, to tak jak już wspomniałem wcześniej, tylna klapka nieco ugina się w przypadku naciśnięcia w jej środkowej części, ale poza tym trudno doszukać się tu jakichś mankamentów. Powierzchnia wyjątkowo dobrze znosi odciski palców, które są tu praktycznie niewidoczne, obiektyw aparatu zbytnio nie wystaje i jest dobrze zabezpieczony a krawędzie obudowy zostały lekko pozaokrąglane. 

Pod klapką znalazło się miejsce na wymienną baterię czytnik kart microSD oraz dwa gniazda na karty SIM. 

Pozostały nam jeszcze przyciski i złącza w jakie wyposażony został testowany TP-Link Neffos C5.  Tutaj raczej bez niespodzianek - na dolnej krawędzi znalazło się złącze microUSB (niestety nie obsługuje trybu USB OTG), górna krawędź to miejsce zarezerwowane dla złącza słuchawkowego, natomiast na prawej krawędzi znalazł się włącznik i belka regulacji głosu.

Z telefonem możecie się też zapoznać na poniższej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Po ocenie zewnętrznej przyszedł czas na  zapoznanie się z jego specyfikacją.

Rozmiar i waga
Wysokość: 144mm
Szerokość: 72mm
Grubość: 8,8mm
Waga: 141g
Wyświetlacz
5.0" IPS HD 293.7PPI
CPU.

 MTK MT6735 4x Cortex-A53 1.3GHz

GPU.

ARM Mali-T720 MP2 450Mhz
Pamięć wewnętrzna

ROM: 16GB 

RAM:

2GB
Pamięć zewnętrzna

Karta MicroSD (do 32 GB)
Aparat

Aparat selfie 5 Mega-pikseli
Tylny aparat 8 Mega-pikseil, Auto Focus
Sieć

LTE FDD Kat4(pobieranie do 150Mb/s /wysyłanie do 50Mb/s)
DC-HSPA+(pobieranie do 42Mb/s /wysyłanie do 11Mb/s)
Standardy sieciowe FDD-LTE/WCDMA/UMTS
TP701A:
GSM: pasmo (2/3/5/8)
WCDMA: pasmo (1/8)
FDD-LTE: pasmo (1/3/7/8/20)
TP701B:
GSM: pasmo (2/3/5/8)
WCDMA: pasmo (1/5/8)
FDD-LTE: pasmo (1/3/5/7/28)
TP701C:
GSM: pasmo (2/3/5/8)
WCDMA: pasmo (1/2/4/5)
FDD-LTE: pasmo (2/4/7/28)
TP701E:
GSM: pasmo (2/3/5/8)
WCDMA: pasmo (1/8)
GPS GPS/AGPS+GLONASS
Połączenia

Wi-Fi 802.11b/g/n, 2,4GHz
Bluetooth: 4.0
Dwie karty Micro SIM (Dual SIM Dual Stanby)
Obsługa SIM1 2G/3G/4G
Obsługa SIM2 2G/3G/4G
Czujniki
Czujnik oświetlenia
Kompas
Akcelerometr
Czujnik zbliżeniowy
Nawigacja GPS/GLONASS
Dźwięk

Mikrofon z redukcją szumów
Formaty audio: MP3, FLAC, WAV, Ogg, MIDI, 3GP
Filmy

wideo Dekoder: 1080p/30 fps H.264
Kodowanie: 1080p/30 fps
Formaty wideo: MPEG-4, 3GP, 3G2, MOV, H264, H265
Usługa Cloud Obsługiwana
Bateria

2200mAh
System operacyjny

Android 5.1
W opakowaniu

TP-LINK Neffos C5
Ładowarka
Kabel USB
Słuchawki
Instrukcja szybkiej instalacji

Jak na tę półkę cenową jest całkiem nieźle, zobaczymy jak wypadnie w benchmarkach z wynikami których będziecie się mogli już za chwilę zapoznać.

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

TP-Link Neffos C5 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1 który jak wiecie nie należy już do najnowszych. Co prawda jest to sprawdzony i całkiem udany system, zapewniający stabilną i szybką pracę telefonu, to jednak w dobie gdy w najtańszych telefonach budżetowych zaczyna pojawiać się już Android z numerkiem 7, można by oczekiwać czegoś więcej. 

System został nieznacznie zmodyfikowany przez producenta w porównaniu do czystej wersji Androida, ale są to raczej zmiany czysto kosmetyczne. Pokolorowano nieco interfejs ustawień, zmodyfikowano ikonki czy wprowadzono szybką zmianę motywów. Zrezygnowano też z app drawera (czyli szufladki z aplikacjami), co akurat jak dla mnie jest dużym minusem, chociaż takie rozwiązanie ma też swoich zwolenników którzy będą go zaciekle bronić, wiec jego zastosowanie pozostawiam waszej indywidualnej ocenie. 

Na plus mogę natomiast zaliczyć okno z ukrytymi aplikacjami oraz praktyczną aplikacje do zarządzania systemem. 

Aplikacje 

Telefon nie jest przeładowany zbędnymi aplikacjami, co akurat jak dla mnie jest dużym atutem. Tak naprawdę producent skupił się na podstawowych aplikacjach które to zostały dodatkowo pogrupowane w folderach co zapewnia lepszą organizację i przejrzystość oraz nieco rekompensuje brak app drawera. Poniżej aplikacje jakie znalazły się w telefonie. 

 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

TP-Link Neffos C5 - wyposażony został w 5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1280x720px i jak dla mnie jest to jedna z mocniejszych stron tego telefonu. 

Zarówno kąty widzenia, ostrość wyświetlanego obrazu jak i odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie - oczywiście jak na tę półkę cenową. Bardzo dobrze wypada też jasność samej matrycy dzięki czemu nie będziecie mieli problemów z korzystaniem z telefonu w słoneczne dni. Nie mam też uwag jeżeli chodzi o reakcje ekranu na dotyk, który w przypadku tego smartfona obsługuje równocześnie pięć punktów nacisku, dzięki czemu nie będziecie mieć problemów z obsługą nawet bardziej skomplikowanych gestów  

wydajność

Smartfon TP-Link Neffos C5 zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735 Cortex-A53, taktowany zegarem 1.3 GHz i wspierany grafiką Mali-T720 MP2. Ponadto do dyspozycji mamy 2GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci wewnętrznej. Jak na cenę telefonu specyfikacja wydaje się jak najbardziej OK, i możemy liczyć na szybkie i płynne działanie, zarówno podczas podstawowych zastosowań, jak również bardziej wymagających zadań takich jak: odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, grach wideo, czy jednoczesnym otwarciu kilku aplikacji w tle.  

Do sprawdzenia rzeczywistej wydajności smartfona posłużyłem się kilkoma popularnymi benchmarkami takimi jak: AnTuTu, Quadrant ,GFXBench oraz 3DMark

Jak widzicie wyniki co prawda znacznie odbiegają od tych uzyskiwanych przez topowe modele telefonów, jednak jak na tę półkę cenową są więcej niż zadowalające. Jeżeli nie jesteście maniakami najnowszych gier odpalanych z detalami na maksimum, to z pewnością będziecie zadowoleni z tego telefonu.

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

TP-Link Neffos C5 wyposażony został w funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych, dzięki czemu nie potrzebujemy już nosić przy sobie drugiego telefonu np. z numerem prywatnym lub firmowym. Rozwiązanie to sprawdza się też bardzo dobrze w przypadku gdy jedna z kart służy nam do transmisji danych komórkowych a druga do prowadzenia rozmów.  

Jeżeli chodzi o jakość połączenia, jak również dźwięku, to nie mam tu żadnych uwag. Zarówno jakość dźwięku jak i głośność są na odpowiednim poziomie, dobrze działa mikrofon, nie ma też problemów z zasięgiem czy to w paśmie LTE czy też  2G/3G. 

Multimedia

Podczas testów staram się też zawsze sprawdzić jak testowany smartphone radzi sobie z odtwarzaniem filmów i strumieni wideo w różnych rozdzielczościach i rożnym bitrate. Nie inaczej było i tym razem.

Test przeprowadziłem z wykorzystaniem plików w różnej rozdzielczości i z różnym bitrate, oraz odtwarzacza MXPlayer.

Jak się okazuje filmy w rozdzielczości 1080p odtwarzane są z pełną płynnością, bez zacięć czy artefaktów i to bez względu na zastosowany bitrate. Próba odtworzenia filmu w rozdzielczości 4K zakończyła się co prawda pokazem slajdów, ale tutaj trudno było się spodziewać innego efektu, tym bardziej iż nawet znacznie droższe modele mają z tym problem, dlatego też nie biorę tego pod uwagę w ogólnej ocenie telefonu.

YouTube

Jeżeli chodzi o odtwarzanie za pomocą aplikacji mobilnej, to najwyższą rozdzielczością jaką możemy wybrać jest 720p, czyli rozdzielczość naszego wyświetlacza. Kiedy zdecydujecie się natomiast na korzystanie z portalu poprzez przeglądarkę, będziecie mieli dostęp do całej gamy rozdzielczości z 4K włącznie z tym że musicie się liczyć z faktem, iż powyżej rozdzielczości Full HD mogą już występować problemy z płynnością odtwarzanego materiału i raczej nie polecam wam na tym telefonie odtwarzania filmów z YouTube za pomocą przeglądarki 

Kamery

TP-Link Neffos C5 wyposażony został w dwie kamery: tylną o rozdzielczości 8Mpx z autofocusem i podwójną diodą doświetlającą oraz przednią o rozdzielczości 5Mpx. Jak się pewnie domyślacie, podobnie jak w większości tańszych telefonów jakość zdjęć nie rzuca na kolana. O ile przy dobrym oświetleniu, szczególnie na zewnątrz w pogodny dzień zdjęcia są nawet całkiem niezłe, o tyle już wewnątrz przy sztucznym oświetleniu ich jakość jest po prostu słaba. Oczywiście trudno winić za to producenta telefonu, ponieważ w tej cenie nie da się wyprodukować telefonu o takich parametrach z bardzo dobrymi kamerami - osobiście z takim telefonem, nawet w zbliżonej cenie jeszcze się nie spotkałem

Poniżej kilka zdjęć wykonanych za pomocą TP-Link Neffos C5

główny aparat

przednia kamera

A tutaj jeszcze kilka zdjęć z samej aplikacji, tak abyście się mogli zapoznać z funkcjami i możliwościami jakie oferuje ten telefon.

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Jeżeli zastanawiacie się jak działa moduł WiFi w tym telefonie zapraszam do zapoznania się z wynikami aplikacji  Wifi Analyzer. 

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły)

Zastosowany moduł WiFi jest naprawdę bardzo dobrej jakości, co jak wiecie nie często zdarza się w przypadku tańszych telefonów, dlatego też trzeba tutaj pochwalić firmę TP-Link i przyznać duży plus dla tego modelu.

GPS

Dobre wrażenie zrobił na mnie również moduł GPS, który potrafił w ciągu kilku sekund połączyć się z satelitami i to w sytuacji gdy telefon leżał na biurku w odległości 1.5 m od okna. 

Bateria.

Na koniec tradycyjnie  pozostawiłem sobie ocenę baterii. TP-Link Neffos C5 wyposażony został w ogniwo o pojemności 2200 mAh, co przy przekątnej i rozdzielczości zastosowanego w tym telefonie ekranu, oraz dość dużemu zapotrzebowania na energię pozostałych podzespołów, nie jest wartością zapewniającą zbyt długie działanie, dlatego też nie będę mógł zaliczyć jej po stronie mocnych stron tego smartfona. Przy w miarę rozsądnym gospodarowaniu energią powinna pozwolić nam jednak na jeden dzień pracy, co jest niestety nadal jest standardem w tej klasie cenowej.

Poniżej jak zwykle macie wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.


VII. Podsumowanie.

Musze przyznać że dość sceptycznie byłem nastawiony do testów smartfona TP-Link Neffos C5, tym bardziej że marka ta pomimo iż bardzo rozpoznawalna, to jednak jak dotąd kojarzona jedynie z urządzeniami sieciowymi. Dlatego też tym bardziej byłem zaskoczony, kiedy po wyjęciu telefonu z pudełka okazało się że jest on naprawdę nieźle wykonany, bardzo lekki  i nie tylko nie ustępuje konkurencji, ale też prezentuje się lepiej niż większość bezpośrednich konkurentów. Oczywiście możemy się czepiać że wykonany jest w całości z tworzywa, posiada dość szerokie ramki, przeciętne kamery, starszą wersję Androida, czy lekko uginającą się tylną klapkę, ale to samo można powiedzieć o większości modeli w tym segmencie cenowym, więc trudno tutaj mówić o jakichś istotnych wadach. Tym co mnie przekonało do tego telefonu, to przede wszystkim bardzo dobry jak na ten segment cenowy wyświetlacz, 2 GB pamięci RAM, LTE, oraz przyzwoite wyniki w benchmarkach. Smartfon działa płynnie, nie zawiesza się, pozwala na uruchomienie większość gier ze sklepu Play i dobrze radzi sobie z multimediami, - czy można oczekiwać czegoś więcej od telefonu za 499 zł? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

 

Sprawdź aktualne ceny: TP-Link Neffos C5