Spis treści

fbox2-feature-connectivity     button 2

FERGUSON FBOX2  - nieograniczone możliwości dla twojego telewizora.

Kiedy pięć miesięcy temu przygotowywałem dla was recenzję debiutującej na rynku multimedialnej przystawki do telewizora oznaczonej symbolem FBOX, nikt nie spodziewał się że w tak krótkim czasie zdobędzie ona tak duże uznanie, zarówno w oczach ekspertów jak i użytkowników.  Popularność FBOX-a, jak i rosnące zapotrzebowanie na tego typu urządzenia, skłoniły firmę Ferguson do wprowadzenia na rynek drugiej generacji swojego produktu, tym razem oferowanego pod nazwą FBOX 2. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie zmiany zaszły w stosunku do poprzednika, oraz jakie nowe funkcje i możliwości nam oferuje, to dzisiejszy test FBOX-a 2, przyniesie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia. 

Ferguson FBOX 2 otrzymujemy zapakowany w nieco większe niż w przypadku FBOX- a, tekturowe pudełku które jednak pod względem graficznym nie odbiega zbytnio od pierwowzoru. 

 

fbox2

Tył pudełka 

fbox2

Przejdźmy zatem do zawartości.

Jak zapewne pamiętacie FBOX składał się tak naprawdę z dwóch urządzeń:  FBOX-a, oraz specjalnego HUB-a USB z wbudowanym modułem WiFi. W przypadku FBOX-a 2 mamy natomiast do czynienia z jednym urządzeniem, w którym wszystkie podzespoły tego mini PC zamknięte został w jednej niedużej obudowie.

Całość zestawu uzupełnia żyroskopowy pilot zdalnego sterowania wraz z kompletem baterii, zasilacz sieciowy, kabel USB/microUSB służący do połączenia FBOX-a 2 z zasilaczem, przewód do podłączenia analogowego telewizora wyposażonego jedynie w złącza S-video i audio oraz instrukcja obsługi. 

Brakuje mi w tym zestawie jedynie kabla HDMI, do podłączenia nowszych telewizorów, w który to niestety będziemy musieli się dodatkowo zaopatrzyć.

fbox2 

Przejdźmy zatem do opisu naszego FBOX2.

Ten nieduży minikomputer, zamknięty został w eleganckiej kwadratowej obudowie o wymiarach 130 x 130 x 45mm, wykonanej z dobrego jakościowo tworzywa sztucznego w kolorze fortepianowej czerni. Dzięki bardzo dobremu spasowaniu poszczególnych elementów obudowy, oraz pozaokrąglaniu wszystkich krawędzi urządzenie naprawdę może się podobać i z pewnością będzie się dobrze komponować z każdym telewizorem. Jeżeli miałbym się do czego przyczepić jeżeli chodzi o wygląd, to chyba jedynie do szybkiego łapania odcisków palców przez wierzchnią powierzchnię obudowy, ale przecież z drugiej strony nie jest to urządzenie które często trzymamy w rękach. 

fbox2 


Posiadacze FBOX-a 2 z pewnością nie będą mogli narzekać na ilość wejść i wyjść  jakie oferuje nam najnowszy produkt firmy Ferguson. Mini PC wyposażono w dwa złącza USB do których możemy podłączyć zewnętrzne nośniki danych takie jak przenośne dyski czy też pamięci typu pen-drive. Złącza te wspierają również obsługę urządzeń peryferyjnych takich jak myszki, klawiatury itp. FBOX 2 wyposażony jest również w czytnik kart SD dzięki któremu w prosty sposób będziemy mogli np. wyświetlać na telewizorze zdjęcia zapisane na karcie wyjętej wprost z naszego aparatu fotograficznego. 

fbox2

W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, w FBOX-ie 2 zastosowano dwa rodzaje wyprowadzenia sygnału, cyfrowe poprzez złącze HDMI oraz co jest nowością w tym modelu - analogowe, dzięki któremu teraz również nawet najstarsze odbiorniki telewizyjne zyskają pełny dostęp do funkcji Smart Tv.

Wraz z drugą odsłoną FBOX-a otrzymaliśmy oprócz bezprzewodowej karty wifi, złącze RJ-45 czyli możliwość bezpośredniego podłączenia się kablem do sieci LAN, dzięki czemu uzyskamy znacznie stabilniejsze połączenie i wyższe transfery przesyłu danych.

 Pilot zdalnego sterowania

W kwestii sterowania nie zaszły żadne zmiany w porównaniu do poprzedniej wersji FBOX-a. W zestawie otrzymujemy ten sam pilot oznaczony symbolem SR200D, o którym pisaliśmy już w przypadku recenzji poprzedniego modelu. Dla przypomnienia przytoczę opis z tamtego testu.

"To niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie, o wymiarach zaledwie 125x40 mm, posiada naprawdę duże możliwości. Pilot dzięki wbudowanemu żyroskopowi z powodzeniem zastępuje nam myszkę komputerową, pozwalając na precyzyjne sterowanie kursorem. Jeżeli jednak z jakiś powodów wolimy tradycyjne sterowanie, nic nie stoi na przeszkodzie aby jednym przyciskiem, oznaczonym ikonką myszki, wyłączyć funkcję żyroskopu i poruszać się po menu odbiornika za pomocą strzałek. Na pilocie znajdziemy również trzy typowe dla urządzeń z androidem przyciski funkcyjne, umieszczone w górnej części pilota. Nie zabrakło też przycisków  regulacji głosu oraz powiększania i zmniejszania tekstu wyświetlanego na ekranie telewizora.   

pilot

Samo wykonanie pilota również stoi na wysokim poziomie, obudowa jest dobrze spasowana, membranowe przyciski wykonane z miękkiego przyjemnego w dotyku materiału a struktura na spodniej części zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu".

Jedyna różnica która nie jest opisana, a właściwie jest niewłaściwie opisana w instrukcji obsługi, dotyczy nano odbiornika do pilota. W instrukcji pisze że należy podłączyć go do FBOX2, a następnie sparować z pilotem zdalnego sterowania. Na próżno jednak szukać w opakowaniu tego odbiornika, ponieważ jest on już wbudowany w nasze urządzenie. Piszę to po to abyście się nie stresowali że dostaliście niekompletny zestaw i nie biegli od razu do sklepu wymieniać na inny egzemplarz.   

II. Podłączenie i aplikacje

Samo podłączenie FBOX -a 2, nie powinno sprawić kłopotu nawet osobą nie posiadającym żadnej wiedzy technicznej. W przypadku starszych telewizorów, w których o złączu HDMI możemy jedynie pomarzyć, wykorzystamy analogowe wyjście FBOX-a oraz dołączony do zestawu przewód, zakończony złączami typu cinch. W przypadku gdy nasz telewizor posiada już złącze HDMI będziemy się musieli zaopatrzyć w dodatkowy przewód HDMI, który to niestety nie jest na wyposażeniu urządzenia.

Teraz wystarczy podłączyć zasilacz i nasz stary telewizor zmienia się w multimedialne centrum rozrywki z funkcjami Smart TV niedostępnymi nawet w najnowszych telewizorach.

fbox2

FBOX 2 - zarządzany jest przez najnowszą wersję systemu  Android KitKat 4.4, z zaimplementowaną autorską nakładką firmy Ferguson, dzięki której wygląd ekranu niczym nie ustępuje aplikacją Smart Tv, dostępnym w telewizorach fabrycznie w nie wyposażonych.

Samo oprogramowanie jest identyczne dla obu wersji FBOX-a, dlatego też nie znajdziemy tutaj różnic jeżeli chodzi o wygląd menu, czy  ilość dostępnych aplikacji.  

Ekran podzielony został na dwie części, w dolnej mamy na stałe przypiętych kilka podstawowych i najczęściej używanych aplikacji, widocznych na zdjęciu powyżej, natomiast w górnej utworzono zakładki tematyczne w których możemy umieszczać dowolną liczbę własnych aplikacji, które pobierzemy ze sklepu Google Play.

Nie zapomniano również o kontroli rodzicielskiej, tworząc jedną z zakładek do której dostęp wymaga podania hasła. Tak więc w tej zakładce możemy przechowywać wszystkie aplikacje do których nie chcemy aby ktoś inny miał dostęp.

fbox2

 

Przeglądarka internetowa.

fbox2

Jej działanie oceniam na bardzo dobre, strony otwierają się szybko, można je łatwo powiększać i przesuwać, nie ma też problemów z przełączaniem się pomiędzy ich wersją mobilną a komputerową.

XBMC

Wiodącą aplikacją na której tak naprawdę możemy prawie całkowicie oprzeć działanie FBOX-a jeżeli chodzi o odtwarzanie wszelkiego rodzaju multimediów, jest XBMC. Aplikacja ta, jest to obecnie chyba najlepszy i najbardziej popularny odtwarzacz multimedialny, który dzięki bardzo dużej ilości wtyczek dostępnych w internecie, pozwala na odtwarzanie nie tylko wszystkich popularnych formatów plików, ale również niezliczonej ilości strumieni wideo, zapewniając nam pełny dostęp do  materiałów dostępnych w sieci.

Dzięki częstym aktualizacją jakie dostarcza nam firma Ferguson, możemy cieszyć się zawsze aktualną wersją tego świetnego kombajnu. 

fbox2

Player

Następną aplikacją jaką dostarczył nam producent wraz z FBOX -em jest Player. Tej aplikacji również nie trzeba reklamować. Oferuje ona legalny i bezpłatny dostęp do seriali , filmów i programów, głównie produkcji stacji TVN. 

fbox2

Jeżeli jesteście zainteresowani innymi tego typu aplikacjami, takimi jak np: IPLA TVP Player, HBO GO itp. wystarczy pobrać je ze sklepu Google Play. Jest to niewątpliwie przewaga FBOX-a nad oprogramowaniem fabrycznym instalowanym w telewizorach z funkcją Smart TV, gdzie na wprowadzenie niektórych z tych aplikacji nieraz trzeba czekać kilka miesięcy lub też nigdy nie będą dostępne.

Tunein

Kolejna aplikacja na stałe przypięta do paska menu FBOX -a, z pewnością ucieszy miłośników radia. Dzięki aplikacji "tunein" zyskacie dostęp do  stacji radiowych z całego świata.

fbox2

Small2Big

Small2Big to unikalna funkcjonalność FBOX-a pozwalająca na wyświetlanie treści multimedialnych (filmy, zdjęcia) z Twojego telefonu lub tabletu bezpośrednio na ekranie telewizora. 

Sklep Google Play

Jak już wspominałem, dzięki dostępowi do tysięcy bezpłatnych jak i płatnych aplikacji,  FBOX  posiada praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji.

fbox2

 

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
    test z pierwszej pomocy span class f cze pytania do egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy data aktualizacji nr przyczyna
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone