Spis treści

fbox3tv foto01 net     button 2

FERGUSON FBOX 3 TV  -  nowe możliwości twojego telewizora.

Szybki rozwój jaki daje się zauważyć na rynku multimediów sprawił że często stajemy przed dylematem "co wybrać", - nowy telewizor z dostępem do internetu i funkcjami smart-tv, tuner DVB-T, czy może konsolę do gier wideo. A co jeżeli moglibyście mieć to wszystko w jednym małym urządzeniu, kosztującym zaledwie ułamek ceny jaką trzeba by wydać na nowy sprzęt?. Właśnie z taką propozycją wychodzi do nas znany polski producent firma Ferguson, wprowadzając na rynek najnowszy mini PC, oznaczony symbolem FBOX 3TV. Ten miniaturowy komputer o całkiem wydajnych podzespołach trafił właśnie do naszej redakcji i jako pierwszy miałem przyjemność przeprowadzenia jego testu, z którego wynikami chciałbym się dzisiaj z wami podzielić.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Ferguson FBOX 3 TV,  zapakowany został w tekturowe pudełko, na wierzchu którego znalazło się duże zdjęcie naszego mini PC, jego nazwa, oraz rzucające się w oczy czerwone logo DVB-T/T2, informujące że ten model pełni również funkcję tunera telewizyjnego. Bardzo podobnie wyglądają też boczne ścianki pudełka, natomiast na jego spodzie znajdziemy informacje związane z parametrami technicznymi urządzenia, zdjęcie pilota zdalnego sterowania, jak również tylnej ścianki FBOX-a na której umieszczono szereg wejść i wyjść w jakie wyposażony jest ten odtwarzacz.

 

zawartość pudełka 

W pudełku znajdziemy oczywiście mini PC FBOX 3TV, zasilacz, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami, oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Tak więc pod względem wyposażenia jest to niestety takie minimum, i musimy pamiętać przy zakupie aby zaopatrzyć się dodatkowo przynajmniej w przewód HDMI, ponieważ w przeciwnym razie nie będziemy w stanie podłączyć naszego FBOX-a do telewizora. 

 

 

wykonanie

Podobnie jak w przypadku FBOX-a 2, mamy tutaj do czynienia z bardzo podobną konstrukcją. Tak naprawdę pod względem designu niewiele się zmieniło, urządzenie zachowało te same wymiary zewnętrzne 130x130x22mm, zarówno górna jak i dolna część obudowy jest identyczna jak w przypadku poprzednika, zmienione tak naprawdę zostało jedynie malowanie bocznych ścianek, które teraz otrzymały srebrny kolor. Pewne zmiany zaszły natomiast jeżeli chodzi o układ złącz, na lewej krawędzi FBOX3 znajdziemy teraz czytnik kart SD oraz dwa złącza USB, na przednim panelu dodano włącznik "Standby" natomiast z tylnego panelu zniknęło złącze USB a analogowe wyjście dźwięku zastąpione zostało wyjściem optycznym. Ponieważ nowy FBOX wyposażony jest w głowicę DVB-T/T2 nie mogło oczywiście zabraknąć też wejścia antenowego wraz z przelotką sygnału.

Jeżeli chodzi o samo wykonanie urządzenia to nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń, wykonane zostało ono z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego, wszystkie krawędzie zostały lekko pozaokrąglane i bardzo dobrze ze sobą spasowane a fortepianowa czerń na wierzchu urządzenia całkiem nieźle komponuje się z srebrnymi bokami imitującymi aluminium. FBOX3 z pewnością może się podobać i bardzo dobrze będzie się komponował praktycznie z każdym telewizorem.

  

Pilot zdalnego sterowania

Ferguson FBOX3 TV wyposażony został w dedykowany dla niego pilot zdalnego sterowania. Poprzednie wersje multimedialnych przystawek Fergusona przyzwyczaiły nas do małego, funkcjonalnego pilota wyposażonego w funkcję Air-Mouse, ponieważ jednak tym razem FBOX ma pełnić również funkcję tunera telewizyjnego, otrzymujemy do dyspozycji pełnowymiarowy pilot zdalnego sterowania z klawiaturą numeryczną oraz przyciskami multimedialnymi i funkcyjnymi, tak jak to ma miejsce w przypadku pilotów dołączanych do tradycyjnych tunerów tv. Jak zwykle rozwiązanie takie ma swoje plusy jak i minusy, jeżeli kupujecie FBOX-a z myślą o wykorzystywaniu go głównie jako tuner telewizyjny to będziecie zadowoleni, jeżeli bardziej zależy wam jednak na funkcjach multimedialnych to może wam brakować możliwości korzystania z pilota jako myszki. Co prawda mamy możliwość włączenia na pilocie funkcji myszki komputerowej, ale obsługa kursora odbywa się za pomocą strzałek co niestety nie jest zbyt wygodne. 

 

Jeżeli chodzi o wykonanie samego pilota, to powiem wam że mam mieszane uczucia. Z jednej strony mamy ładny design, miękkie, dobrze rozmieszczone przyciski, z drugiej jednak strony obudowa pilota jest mało sztywna, ugina się, wydaje niepokojące dźwięki już przy lekkim ściśnięciu i sprawia wrażenie że pilot bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu.  

Oczywiście FBOX3TV pozwala nam na podłączenie zarówno tradycyjnej myszki komputerowej jak i zewnętrznej klawiatury, którą możemy podłączyć poprzez złącze USB lub za pomocą komunikacji Bluetooth, co znacznie ułatwi korzystanie z ogromu funkcji multimedialnych oferowanych przez nasze urządzenie. 

II. Podłączenie i aplikacje

Podłączenie i skonfigurowanie nowego FBOX 3 TV, nie powinno sprawić kłopotu nawet osobą nie posiadającym żadnej wiedzy technicznej. Wystarczy połączyć urządzenie z telewizorem za pomocą kabla HDMI i go uruchomić. Czytelny instalator przeprowadzi nas przez krótki proces instalacji i możemy już w pełni cieszyć się z możliwości jakie oferuje nasz mini PC. Muszę jedynie przypomnieć że nowy FBOX posiada jedynie cyfrowe wyjście HDMI, dlatego też niezbędne jest aby wasz telewizor również posiadał wejście HDMI, ponieważ w przeciwnym razie nie uda nam się połączyć obu urządzeń, chyba że dokupimy sobie specjalny adapter.

FBOX3TV - zarządzany jest przez system  Android KitKat 4.4, z zaimplementowaną autorską nakładką firmy Ferguson. Jest to zupełnie nowy interfejs, jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Wprowadzone zmiany to nie tylko nowy wygląd ale także nowy, o wiele łatwiejszy sposób organizowania swoich aplikacji, których dzięki większej pamięci można zainstalować w urządzeniu całkiem sporo.

 

Do naszej dyspozycji mamy trzy ekrany na których możemy umieszczać skróty do aplikacji. Aplikacje te  możemy ustawiać sobie w dowolnej kolejności, przesuwać w wybrane miejsce, zatrzymywać ich działanie, czy nawet odinstalowywać bezpośrednio z pulpitu.

W dolnej części ekranu mamy ikonki dziewięciu aplikacji które zostały na stałe przypięte do pulpitu i których nie będziecie w stanie usunąć. Są to:

- DTV - czyli aplikacja pełniąca rolę tunera dvb-t

- TuneIn Radio  

- Google Play  

- Kodi - czyli nasz główny odtwarzacz multimedialny  

- Film Box Live  

- MX Player  

- YouTube  

- Ustawienia  

- Aplikacje  

Oczywiście nie będę opisywał działania poszczególnych aplikacji, bo nie to jest przedmiotem dzisiejszego testu, a każdy który kiedykolwiek miał do czynienia z systemem Android czy to w tablecie czy telefonie bardzo dobrze zna ich działanie, skupię się jedynie na kilku najbardziej istotnych.

DTV 

Jak wiecie Ferguson FBOX 3 TV wyróżnia się przede wszystkim wbudowanym tunerem cyfrowej telewizji naziemnej, zgodnym ze standardami DVB-T oraz DVB-T2, umożliwiającym odbiór programów telewizyjnych emitowanych z kompresją MPEG-4. Jest to oczywiście możliwe za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji jaką w tym przypadku jest właśnie "DTV".

Aplikacja ta oferuje nam takie same funkcje jak oprogramowanie znane nam z telewizorów czy też tunerów dvb-t, czyli pozwala na korzystanie z takich funkcji jak: 

- odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (HD)

- obsługa programowalnych timerów

- obsługa dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC3)

- funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów (QuickFind)

- obsługa teletekstu i napisów ekranowych

- obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264

- odbieranie kanałów zarówno w  standardzie DVB-T jak i DVB-T2

- skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p, 1080i lub 1080p

Na pochwałę zasługuje tu bardzo szybkie skanowanie i wyszukiwanie kanałów, znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych tunerów DVB-T oraz czytelne i praktyczne menu ekranowe.

Na poniższych screenach możecie zapoznać się z wyglądem poszczególnych okienek i funkcji.

FBOX 3TV jako tuner telewizyjny spisuje się całkiem nieźle, możliwość układania własnych list kanałów, szybkie przełączanie się pomiędzy programami, czytelne EPG, możliwość nagrywania, funkcja  Timeshift, to tylko niektóre z jego atutów. Jeżeli kupujecie FBOX-a z głównym przeznaczeniem jako tuner dvb-t,  będziecie też mogli ustawić go tak aby uruchamiał bezpośrednio po włączeniu aplikację DTV, dzięki czemu nawet nie zauważycie że korzystacie z mini PC na systemie Android

Jeżeli chodzi o jakość obrazu wyświetlanych programów telewizyjnych, to jest ona zależna od rozdzielczości w jakiej dany kanał nadaje, i jest porównywalna do tej oferowanej przez inne zewnętrzne tunery dvb-t, oraz tunery montowane w telewizorach średniej klasy. Należy jednak zaznaczyć że tunery wbudowane w nowoczesne telewizory z wyższej półki, oferują znacznie lepszą jakość obrazu, tak więc jeżeli zależy wam na poprawie tego elementu, szczególnie na kanałach SD, to niestety pozostaje jedynie wymiana telewizora na lepszy. 

Kodi

Drugą aplikacją o której należy oczywiście wspomnieć to Kodi (dawniej XBMC ). Dzięki Kodi odtwarzanie filmów, muzyki czy przeglądanie zdjęć to czysta przyjemność. Aplikacja ta, to tak naprawdę ogromny kombajn multimedialny który dzięki ogromnej liczbie wtyczek i dodatków dostępnych w internecie, zapewnia nam stały dostęp nie tylko do materiałów zapisanych na naszych nośnikach danych ale również niezliczonej ilości strumieni wideo, zamieszczonych w sieci, które to za jednym kliknięciem mogą być wyświetlone na ekranie naszego telewizora.

Jeżeli szukacie więcej informacji na temat tej aplikacji oraz dostępnych do niej wtyczek, odsyłam was do stron poświęconych stricte tamu odtwarzaczowi, ze znalezieniem których nie powinniście mieć najmniejszych problemów.

Google Play

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń zarządzanych przez system Android otrzymujemy dostęp do sklepu Google Play, skąd możemy pobierać i instalować tysiące aplikacji, dzięki czemu idealnie możemy dopasować naszego FBOX-a do własnych potrzeb. 

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone