FBOX3 foto01 netbutton 2 

Ferguson FBOX 3 kontra FBOX 3 TV - czyli super wydajne Smart TV dla twojego telewizora

Jak wiecie Firma Ferguson wprowadziła niedawno do sprzedaży trzecią odsłonę swojego mini komputera, pozwalającego na rozbudowę naszego telewizora o tak popularne w ostatnim czasie funkcje Smart TV. FBOX 3 dzięki bardzo wydajnym podzespołom pracującym pod kontrolą systemu Android, przewyższa praktycznie pod każdym względem oprogramowanie Smart TV dostępne w telewizorach, które to jak wiecie nie jest pozbawione ograniczeń. Ponieważ najnowszy FBOX dostępny jest w dwóch wersjach, zarówno z wbudowanym tunerem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 ( FBOX 3 TV ) jak i w nieco okrojonej wersji bez tunera ( FBOX 3 ), warto zastanowić się który model będzie dla was bardziej odpowiedni. Jeżeli zapoznaliście się już z opublikowanym przez nas na początku miesiąca testem modelu FBOX 3TV, zapewne ciekawi was czy FBOX 3 jest równie dobry i czym tak naprawdę oprócz wbudowanego  tunera DVB-T/T2 różnią się te dwa urządzenia. Na te pytanie postaram się właśnie odpowiedzieć w dzisiejszym krótkim porównaniu obu modeli.    

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Zacznijmy od pudełka

Oba urządzenia zapakowane są w niemal identyczne tekturowe pudełka, różniące się jedynie kolorystyką, nazwą modelu oraz w przypadku FBOX -a 3TV rzucającymi się w oczy oznaczeniami DVB-T/T2. Duże zdjęcie FBOX -a widniejące na wierzchu pudełka jest identyczne w obu przypadkach co sugeruje że oba urządzenia nie różnią się aż tak bardzo. Wystarczy jednak spojrzeć na spodnią część pudełka aby zauważyć istotne różnice pomiędzy oboma modelami, takie jak brak wejścia antenowego w przypadku FBOX 3 oraz zupełnie inny pilot zdalnego sterowania.   

zawartość pudełka 

Zawartość zestawu w obu przypadkach jest niemal identyczna. W pudełkach oprócz FBOX -a znajdziemy zasilacz, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami, oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Jedyną różnicą jest pilot który to jest inny w przypadku modelu FBOX 3, ale o tym postaram się powiedzieć coś więcej w dalszej części dzisiejszej recenzji. Przypominam też że w skład zestawu nie wchodzi kabel HDMI, który jest niezbędny do podłączenia urządzenia do telewizora.

wykonanie

Jeżeli chodzi o wykonanie samego urządzenia to odsyłam was do testu FBOX 3TV, ponieważ oprócz wejścia i wyjścia antenowego oba urządzenia niczym się nie różnią, tak więc nie ma sensu kolejny raz pisać to samo. Poniżej zdjęcia obu modeli

  

Pilot zdalnego sterowania

Tutaj różnica jest i to spora.

Jak zapewne pamiętacie Ferguson FBOX3 TV wyposażony został w dedykowany dla niego pilot zdalnego sterowania z klawiaturą numeryczną oraz przyciskami multimedialnymi i funkcyjnymi, tak jak to ma miejsce w przypadku pilotów dołączanych do tradycyjnych tunerów tv. Pomimo jego dużej funkcjonalności brakowało mi jednak w nim funkcji Air-Mouse znacznie ułatwiającej sterowanie aplikacjami multimedialnymi oraz moje obawy budziło jego wykonanie.

W przypadku FBOX 3, do dyspozycji otrzymujemy zupełnie nowy pilot, dzięki któremu nawigowanie po systemie operacyjnym czy obsługa aplikacji staje się frajdą i przyjemnością. Pilot jest bardzo dobrze wykonany, dobrze leży w dłoni a układ przycisków jest bardzo intuicyjny. Dzięki funkcji Air-Mouse pilot wychwytuje ruchy ręki, które przenosi na ekran telewizora. Komunikacja z FBOXem odbywa się za pomocą łącza Wi-Fi a nie IrDA, dzięki czemu oba urządzenia nie muszą się widzieć i z powodzeniem możemy schować FBOX -a za telewizorem.

 

Oczywiście oba modele FBOX 3 pozwalają na podłączenie zarówno tradycyjnej myszki komputerowej jak i zewnętrznej klawiatury, co jeszcze bardziej ułatwi korzystanie z wszystkich funkcji oferowanych przez te urządzenie.

II. Podłączenie i aplikacje

Podłączenie i skonfigurowanie nowego FBOX 3 jak i FBOX 3 TV , nie powinno nikomu sprawić kłopotu. Wystarczy połączyć urządzenie z telewizorem za pomocą kabla HDMI i go uruchomić. Czytelny instalator przeprowadzi nas przez krótki proces instalacji i możemy już w pełni cieszyć się z możliwości jakie oferuje nasz mini PC. 

Oba urządzenia - zarządzane są przez system  Android KitKat 4.4, z zaimplementowaną autorską nakładką firmy Ferguson. Jest to zupełnie nowy interfejs, jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Wprowadzone zmiany to nie tylko nowy wygląd ale także nowy, o wiele łatwiejszy sposób organizowania swoich aplikacji, których dzięki większej pamięci można zainstalować w urządzeniu całkiem sporo.

 

Do naszej dyspozycji mamy trzy ekrany na których możemy umieszczać skróty do aplikacji. Aplikacje te  możemy ustawiać sobie w dowolnej kolejności, przesuwać w wybrane miejsce, zatrzymywać ich działanie, czy nawet odinstalowywać bezpośrednio z pulpitu.

Ponieważ oba urządzenia posiadają dokładnie to samo oprogramowanie a jedyną różnicą jest brak aplikacji do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w przypadku urządzenia FBOX 3, odsyłam was do testu FBOX -a 3TV, do którego to przeczytania serdecznie zapraszam.  

III. Wydajność, parametry techniczne, multimedia i gry

Ferguson FBOX 3 TV oraz FBOX 3, zbudowane zostały w oparciu o czterordzeniowy mocny procesor AMlogic S805 taktowany zegarem 1.5GHz, wspierany wydajną grafiką Mali-450 oraz 1GB pamięci RAM. Jeżeli chodzi o sam procesor to jest to nowoczesny, wyspecjalizowany układ, którego głównym zadaniem jest sprzętowe wspomaganie odtwarzania mediów. Układ posiada wbudowane funkcje dekodowania między innymi: kodeków obrazu h.264 i h.265 do rozdzielczości 1080p z ośmiobitową głębią kolorów, kodeków dźwięku MP3, AAC, WMA, RM, FLAC,  oraz kodeków dźwięku przestrzennego Dolby, DTS, SRS, DviX HD, AC-3.  Zastosowany układ graficzny gwarantuje z kolei możliwość uruchamiania gier 3D oraz dekodowania mediów do rozdzielczości Ultra HD (4K). 

Identyczne podzespoły, zastosowane w nowych FBOX -ach sprawiły że oba urządzenia charakteryzują się taką samą wydajnością, zarówno w przypadku benchmarków jak i działaniu multimediów czy też gier. Aby po raz kolejny nie dublować treści, wszystkich zainteresowanych odsyłam do testu FBOX 3 TV, gdzie zapoznacie się z wynikami  benchmarków, zobaczycie jak nowy FBOX radzi sobie z odtwarzaniem wszelkiego rodzaju filmów i materiałów audio-wideo, oraz jak sprawdza się w grach.

VI. Specyfikacja techniczna.

Chipset

AmlogicS805

Wielordzeniowe CPU

Quad Core ARM® CortexTM A5, 4 x CPU 1.5GHz

Wielordzeniowe GPU

Quad Core Mali-450 @600MHz

Grafika

OpenGL,ES1.1/2.0

Rozdzielczość wyświetlacza

1080p

Pamięć RAM

DDR3 1GB

Pamięć Flash

eMMC 8GB

Wi-Fi

Wbudowane 802.11b/g/n, 2.4GHz/5GHz dualband

Ethernet

100Mb Ethernet RJ-45

System operacyjny

Android 4.4.2 KitKat

 

Dekodowanie wideo

Multi-format 1080p, H.264 FHD dekoder sprzętowy do 60fps

Rendering wideo

do 8bit głębi koloru

Format plików wideo

MKV, MP4, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, inne

Obsługiwane kontenery wideo

WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV(h.264), ASF, 3GP, inne (aplikacje z Google Play)

Proporcje obrazu

4:3, 16:9

Rozdzielczość wideo

1080p/i 720p 576i 480p

Dekodowanie audio

MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, inne

System plików

NTFS, FAT32, EXT3, EXT4

Zakres wejściowy DC

12V/1.0A

Pobór mocy

Maximum 12W

Temperatura

0-40 °C

Wilgotność

< 95%

Rozmiary

130*130*22 mm

Waga

230g

VII. Podsumowanie

Wady i zalety najnowszego FBOX -a dość obszernie opisałem wam w niedawno publikowanym teście modelu FBOX 3 TV, dlatego teraz postaram się jedynie odpowiedzieć na postawione na początku pytanie dotyczące wyboru odpowiedniego modelu.

Oba urządzenia tak naprawdę nie różnią się zbytnio od siebie. Zbudowane zostały w oparciu o te same podzespoły, posiadają identyczne oprogramowanie (FBOX 3 TV posiada dodatkową aplikację do odbioru telewizji naziemnej), uzyskują takie same wyniki w testach wydajności i nawet pod względem designu są niemal nie do odróżnienia (jedyna wizualna różnica to dodatkowe złącze antenowe w modelu FBOX 3TV).

Czy zatem wybór nieco droższego modelu wyposażonego w tuner DVB-T/T2 będzie lepszym rozwiązaniem?

Nie zawsze.

Jeżeli wasz telewizor nie ma możliwości odbioru telewizji DVB-T i szukacie urządzenia które oprócz funkcji Smart TV taki odbiór wam zapewni, to wybór jest oczywisty - FBOX 3 TV sprawdzi się tu w 100%.

Jeżeli jednak zależy wam głównie na funkcjach Smart TV, to moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie zakup FBOX -a 3, bez tunera DVB-T, a to głównie za sprawą pilota zdalnego sterowania który jak już wspominałem w tym modelu wyposażony jest w funkcję Air Mouse, dzięki której sterowanie i obsługa aplikacji jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Idealnym rozwiązaniem było by dokupienie do FBOX 3TV dodatkowego pilota zdalnego sterowania, takiego jaki jest na wyposażeniu FBOX 3, ale oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami i koniecznością korzystania z dwóch pilotów.   

Sprawdź Aktualne ceny FBOX 3 TV 

Sprawdź Aktualne ceny FBOX  3 

Zobacz też nasze pozostałe testy:

- Testy tabletów 

- Testy smartfonów

 

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone