Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

Ferguson HearMe CD250BT250 full button 2

Ferguson HearMe CD250BT - idealny dźwięk z urządzeń mobilnych.

Szybki rozwój urządzeń mobilnych jaki nastąpił w ostatnim czasie, sprawił że zmieniło się również nasze podejście do odtwarzania muzyki. Jak wykazują najnowsze badania, smartfony czy tablety stają się urządzeniami na których najczęściej odtwarzamy nasze ulubione utwory muzyczne, zarówno te przechowywane bezpośrednio na urządzeniu jak i te odtwarzane z coraz to bardziej popularnych serwisów muzycznych takich jak chociażby "Spotify". Urządzenia te w połączeniu z dobrej klasy zestawem słuchawkowym, pozwalają cieszyć się wysoką jakością dźwięku o nienagannym brzmieniu. Co jednak gdy chcemy posłuchać naszej muzyki w szerszym gronie znajomych? Jakość dźwięku jaką oferują głośniki zamontowane w telefonach czy tabletach, nawet tych z najwyższej półki, delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia, a nasz domowy system Hi-fi mało kiedy ma możliwość strumieniowego odtwarzania muzyki bezpośrednio z sieci. Dlatego też dobrym rozwiązaniem mogą okazać się mini wieże Hi-fi wyposażone w technologię Bluetooth, za pomocą której w prosty sposób połączymy je z każdym urządzeniem mobilnym, tworząc w ten sposób wszechstronne centrum multimedialne. Przykładem takiej mini wieży jest właśnie najnowszy produkt firmy Ferguson, który właśnie trafił do naszej redakcji i z którego testem będziecie się mogli dzisiaj zapoznać.

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna

Nasz test jak zwykle rozpoczynamy od rozpakowania zestawu.

Fergusona HearMe CD250BT zajdziemy wewnątrz tekturowego pudełka, na bokach którego możemy zobaczyć zdjęcie urządzenia, logo firmy Ferguson, oraz krótką specyfikację techniczną w trzech językach, w tym oczywiście polskim.

Cały zestaw składa się z kilku elementów takich jak: jednostka centralna, dwa głośniki oraz pilot zdalnego sterowania wraz z dołączonymi bateriami. Oczywiście wszystkie elementy zostały bardzo dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami podczas transportu, poprzez umieszczenie ich w specjalnie wytłoczonym styropianie. Całość uzupełnia instrukcja obsługi, przewody do podłączenia głośników oraz kabel typu cinch.

Jak przystało na produkt marki Ferguson, mini wieża nie ma się czego wstydzić jeżeli chodzi o wykonanie. Materiały użyte do jej konstrukcji są niezłej jakości, a spasowanie poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu nie musimy się martwić zarówno o walory estetyczne jak i o trwałość samego urządzenia.

HearMe CD250BT co prawda nie zaskakuje nas jakimś wyszukanym wzornictwem, wyróżniającym to urządzenie na tle konkurencji, niemniej jednak możecie być pewni że będzie się ono bardzo dobrze prezentować na tle każdego wnętrza. 

Jednostka centralna o wymiarach 220x112x259 to połączenie metalu i tworzywa sztucznego 

Przedni panel Fergusona HearMe nie zawiera zbyt wielu elementów, co jest raczej typowe dla urządzeń typu "mini". Znajdziemy na nim duży wyświetlacz, gałkę regulacji głosu, włącznik, tackę CD, złącze USB oraz podstawowe przyciski funkcyjne, zapewniające jednak pełną obsługę urządzenia nawet w sytuacji gdy z jakiegoś powodu nie będziemy mogli znaleźć pilota. 

Wiemy już co znajduje się na przednim panelu, sprawdźmy zatem co ma nam do zaoferowania panel tylny.

Jak możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu, Ferguson HearMe nie rozpieszcza nas jeżeli chodzi o dostępne wejścia i wyjścia sygnału. Do dyspozycji mamy wejście AUX, oraz wyjście słuchawkowe typu jack, całość uzupełnia wyjście głośnikowe, gniazdo anteny oraz główny wyłącznik. Pamiętajmy jednak że główną zaletą tej mini wieży jest możliwość bezprzewodowego podłączania urządzeń zewnętrznych za pomocą technologi Bluetooth, której to działanie sprawdzimy w dalszej części dzisiejszego testu. 

Jak dobrze wiecie jednym z  najważniejszych  elementów każdego zestawu audio są głośniki. Wieża HearMe posiada na wyposażeniu dwie mini kolumny o wymiarach 140x190x210 mm, wykonane z drewna i pomalowane czarną matową farbą. Wyjątkiem są tu jedynie ich fronty, które to otrzymały eleganckie tworzywo, o strukturze fortepianowej czerni. Trzeba przyznać że dzięki temu cały zestaw prezentuje się znacznie ciekawiej, chociaż należy tutaj wspomnieć że struktura ta jest dość podatna na szybkie zbieranie odcisków palców, co może nieco psuć efekt wizualny całości. Na szczęście głośniki nie są elementem który ma częsty kontakt z naszymi dłońmi, dlatego też informację tę możecie potraktować z przymrużeniem oka. 

Jak podaje producent głośniki te wyposażone są w systemem Bass Reflex zapewniający wzmocnienie basów oraz zwiększenie ich głębi, czy jest to tylko hasło reklamowe, czy też efekt ten będzie wyraźnie zauważalny?, o tym przekonamy się już za kilka chwil jak tylko podłączymy nasze urządzenie do prądu.

Zanim jednak przejdziemy do kwestii związanych z odtwarzaniem, chciałbym jeszcze wspomnieć o pilocie zdalnego sterowania. 

Jak już wspominałem, przyciski umieszczone na przednim panelu Fergusona HearMe, pozwalają na obsługę podstawowych funkcji urządzenia, takich jak wybór źródła sygnału, rozpoczęcie lub zatrzymanie odtwarzania, wyszukanie czy zmianę stacji radiowej itd., jednak to właśnie pilot zdalnego sterowania daje nam tak naprawdę pełną kontrolę i dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień i funkcji.

Jeżeli chodzi o samo wykonanie pilota to nie mam co do niego większych zastrzeżeń, może z wyjątkiem designu, gdzie moim zdaniem projektant mógł się nieco bardziej przyłożyć. Niemniej jednak trzeba przyznać że jest to solidna konstrukcja dla której upadek z wysokości z pewnością nie będzie oznaczał jego końca. Struktura tworzywa z jakiego został wykonany jest odporna na odciski palców, miękkie podgumowane przyciski łatwo się naciskają a ich rozmieszczenie jest bardzo intuicyjne. Pilot zasilany jest dwoma bateriami AAA będącymi na wyposażeniu urządzenia.

II. Uruchomienie i funkcje

Po wstępnej ocenie zewnętrznej przyszedł czas na uruchomienie naszego zestawu. W tym celu należy podłączyć głośniki do urządzenia za pomocą dołączonych do zestawu przewodów głośnikowych. Jeżeli chodzi o same przewody to mają one długość 195cm każdy, czyli całkiem nieźle, ale jeżeli to dla was mało, wystarczy zakupić dowolny przewód głośnikowy o wymaganej długości i za jego pomocą podłączyć głośniki do wieży.

Samo podłączenie ogranicza się jedynie do wpięcia przewodów do głośnika oraz do wieży co nie wymaga specjalnych umiejętności czy wiedzy technicznej.

Ferguson HearMe obsługuje kilka źródeł mediów takich jak:

- Odtwarzacz CD

Wbudowany odtwarzacz CD oprócz tradycyjnych płyt pozwala też na odtwarzanie plików w formacie MP3 oraz WMA, zapisanych na płytach CD-R oraz CD-RW, szkoda jedynie że nie obsługuje on płyt DVD, ale za tę kwotę nie wymagajmy zbyt wiele. Odtwarzacz oferuje nam za to możliwość utworzenia własnej listy ulubionych utworów z pośród tych zapisanych na płycie. Lista ta może zawierać do dwudziestu pozycji, należy jedynie wspomnieć że funkcja ta jest niedostępna w przypadku plików MP3/WMA. 

- Radio FM

Jak przystało na mini wieżę, nie mogło zabraknąć w niej tunera radiowego. Ferguson HearMe został wyposażony w tuner FM z funkcją RDS oraz pamięcią stacji radiowych. Muszę przyznać że nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do jego działania. Po podłączeniu przewodu mającego pełnić rolę zewnętrznej anteny, będącego na wyposażeniu urządzenia, bez problemów udało mi się odebrać wszystkie stacje radiowe dostępne w okolicy, z czym przeważnie nie radziły sobie inne urządzenia. Jeżeli mieszkacie natomiast w okolicy gdzie sygnał radiowy jest bardzo słaby, nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć do wieży antenę zewnętrzną umieszczoną np. na dachu naszego budynku co znacznie poprawi odbiór dostępnych stacji. 

Odbiornik pozwala nam zaprogramować aż 60 stacji radiowych pomiędzy którymi możemy przełączać się zarówno za pomocą pilota zdalnego sterowania jak i przycisków umieszczonych na urządzeniu. Jeżeli może nam czegoś brakować jeżeli chodzi o odbiornik radiowy, to może jedynie braku obsługi cyfrowego radia nadawanego w technologi DAB+, choć przyznam się że jak do tej pory w tym segmencie cenowym, nie spotkałem się z mini wieżą wyposażoną w taki tuner.

- Bluetooth 

Bezprzewodowa transmisja muzyki dzięki technologii Bluetooth.

Jest to chyba najważniejsza funkcja mini wieży Fergusona dla której warto zainteresować się tym urządzeniem. Jak już wspominałem na wstępie dzisiejszej recenzji, wraz z rozwojem mobilnych technologi, zmianie uległo również nasze podejście do przechowywania i odtwarzania utworów muzycznych. Tak jak kiedyś przenośne odtwarzacze CD, wyparły z rynku popularne Walkmany, tak teraz one zostały zastąpione przez smartfony i tablety. Coraz większa pamięć wewnętrzna w nich montowana oraz ciągle spadające ceny pamięci zewnętrznych, sprawiły że nasze kolekcje otworów nosimy zawsze przy sobie, mając do nich dostęp 24h na dobę. Słuchanie muzyki przez słuchawki jest bardzo wygodne gdy jesteśmy poza domem, np. podczas spaceru, drogi do szkoły, pracy itp., jednak gdy wracamy do domu chętnie odpoczęlibyśmy od słuchawek i posłuchali muzyki z tradycyjnych głośników. Stajemy wówczas przed dylematem jak szybko przenieść nasze utwory z telefonu na stacjonarny odtwarzacz, problem narasta jeszcze bardziej w sytuacji gdy korzystamy z sieciowych bibliotek muzyki typu Spotify, do których niezbędna jest dedykowana aplikacja oraz połączenie internetowe. W takim przypadku technologia bluetooth staje się niezastąpiona, jedno, dwa  kliknięcia na smartfonie czy tablecie i muzyka z naszego urządzenia mobilnego już płynie z głośników stacjonarnej wieży.

Wszystko to w teorii wygląda bardzo różowo, a jak to wygląda w praktyce? oczywiście postanowiłem to dla was sprawdzić. 

Aby przesyłanie muzyki było w ogóle możliwe, w pierwszej kolejności musimy sparować nasze urządzenia. W tym celu jako źródło sygnału wybieramy w naszej wieży połączenie Bluetooth, natomiast w telefonie lub innym urządzeniu mobilnym włączamy funkcję, wyszukiwanie dostępnych urządzeń bluetooth. W tym czasie na przednim panelu wieży mruga niebieska dioda sygnalizująca o połączeniu bezprzewodowym. W momencie gdy na ekranie urządzenia mobilnego pokaże się nazwa naszej mini wieży należy wpisać klucz "0000" po czym nastąpi sparowanie obu urządzeń, w tym momencie niebieska dioda przestanie migać i zacznie jednostajnie świecić, oznacza to że oba urządzenia zostały sparowane i są gotowe do przesyłania i odtwarzania muzyki. Takie parowanie urządzeń jest jednorazowe i nie potrzeba tego robić za każdym razem gdy chcemy czegoś posłuchać z naszego urządzenia mobilnego, wystarczy jedynie włączyć transmisję bluetooth i wybrać jako urządzenie docelowe wieże HearMe.

Podczas testów sprawdziłem jak wieża Fergusona poradzi sobie z łączeniem się z urządzeniami takimi jak tablety i smartfony różnych producentów jak również z starszymi modelami telefonów oraz odtwarzaczami multimedialnymi. Muszę przyznać że naprawdę nie ma się tutaj do czego przyczepić, wszystkie z kilkunastu urządzeń do jakich miałem akurat dostęp, bez najmniejszych problemów łączyły się z wieżą, a przesyłany dźwięk był naprawdę dobrej jakości.

Ponieważ nie samą muzyką człowiek żyje, postanowiłem sprawdzić jak wieża Ferguson HearMe sprawdzi się jako bezprzewodowe kino domowe. Oczywiście aby to zadziałało nasz telewizor lub np. DVD musi być wyposażony w technologię bluetooth. Ponieważ mój telewizor nie jest w nią wyposażony wykorzystałem do tego celu mini komputer FBOX 3TV. Ten wszechstronny odtwarzacz multimedialny którego test niedawno prezentowaliśmy, wyposażony jest w tą technologię, dzięki czemu bez najmniejszych problemów udało mi się sparować oba urządzenia a oglądanie filmów nabrało zupełnie nowego wymiaru, i to wszystko bez konieczności prowadzenia kilkunastu metrów kabli.

Oczywiście technologia Bluetooth ma swoje ograniczenia polegające głównie na niedużym zasięgu, jednak podczas testów nie miałem żadnych problemów z odtwarzaniem utworów z urządzenia znajdującego się w innym pomieszczeniu, tak więc chyba nie jest tak źle. 

-AUX

Tego wejścia nie muszę chyba opisywać, jest to wejście sygnału z zewnętrznych urządzeń, realizowane za pomocą kabla typu cinch P/L będącego na wyposażeniu urządzenia, lub miniJack-RCA. Jest to alternatywa dla bezprzewodowej technologi bluetooth, wymagająca jednak połączenia przewodowego, przez co rozwiązanie to jest znacznie mniej praktyczne i coraz częściej zastępowane łącznością bezprzewodową. 

III. Dźwięk

Wiemy już co nieco na temat wyglądu i budowy mini wieży Ferguson HearMe, poznaliśmy też jej możliwości jeżeli chodzi o obsługę różnych źródeł sygnału, dlatego przyszedł teraz czas na ocenę jakości dźwięku jaki oferuje nam ten mini zestaw.

Nawet najbardziej rozbudowane funkcje czy najnowsze technologie nie wiele znaczą jeżeli jakość dźwięku będzie na nieakceptowalnym poziomie. Z mini wieżami dostępnymi na rynku, szczególnie tymi w niższych segmentach cenowych różnie bywa, dlatego też bardzo ciekaw byłem jak wieża Ferguson  wypadnie pod tym względem w moich testach.

Zacznijmy od głośników.

Producent wyposażył swój zestaw w głośniki z systemem Bass Reflex. Jak możemy przeczytać na jego stronie "...zestaw głośnikowy z systemem Bass Reflex emituje niskie tony o większej głębi niż kompaktowy system głośnikowy. Zestaw ten różni się od systemu kompaktowego tubą basową akustycznie zharmonizowaną z głośnikiem niskotonowym, co pozwala uniknąć obcinania niskich dźwięków. Efekt to głębszy regulowany bas i mniejsze zniekształcenia. System działa w ten sposób, że wprowadza w rezonans masę powietrza znajdującą się w tubie basowej, aby wibrowała jak zwykły głośnik niskotonowym. W połączeniu z reakcją głośnika niskotonowego oznacza to ogólne wzmocnienie basów i większą ich głębię".

Muszę przyznać że naprawdę słychać różnicę, niskie tony są wyraźnie słyszalne a bas na tyle mocny że w przypadku niektórych utworów musiałem go nieco obniżać. Dobrze wypadają również tony wysokie, tak więc ogólne wrażenia akustyczne mogę ocenić pozytywnie. Moc 2x25W pozwala na w miarę komfortowe słuchanie muzyki w niedużym pokoju, jeżeli jednak planujecie zakup tej wieży np. do salonu to z pewnością szybko przekonacie się że jest to nieco zbyt mało, chyba że nie zależy wam na głośnym słuchaniu utworów.

Korekcja dźwięku

Mini wieża Ferguson HearMe oferuje nam też możliwość poprawy jakości dźwięku poprzez włączenie rożnych trybów odtwarzania takich jak: Jazz, Rock, Classic, Pop, Live czy Dance, tak więc w zależności od rodzaju słuchanej przez nas muzyki możemy jeszcze poprawić jej jakość wybierając odpowiedni tryb. Efekt nie jest co prawda jakiś spektakularny, ale różnica w dźwięku jest zauważalna co zawsze jest jakimś plusem i dobrze świadczy na korzyść urządzenia. Bardziej przydatna wydaje się możliwość regulacji tonów niskich i wysokich, dzięki której możemy dokładniej wyregulować dźwięk tak aby odpowiadał on naszym preferencjom. 

Podsumowując krótko część dotyczącą dźwięku trzeba przyznać że Ferguson HearMe wypada lepiej niż dobrze. Oczywiście nie jest to sprzęt dla melomanów, (bo do tego jeszcze mu daleko), a skierowany jest on raczej dla przeciętnego użytkownika który nie oczekuje od mini wieży studyjnej jakości dźwięku, ale też jednocześnie stawia przed nią konkretne wymagania i według mnie właśnie tak powinien być on postrzegany.

 

 IV. Specyfikacja techniczna

 

Zasilanie                                                   AC 220V-240V~50Hz

Maksymalny pobór prądu                         60W

Wejścia                                                    USB, AUX IN

Kompatybilne nośniki                              CD, CD-R

Wspierane pliki                                         MP3,WMA

Częstotliwości radiowe                             87.5-108.0MHz

Zasięg Bluetooth                                      10 metrów w otwartej przestrzeni

Akcesoria                                                  Kabel audio; antena FM; pilot zdalnego sterowania

Środowisko                                               Temperatura: -10°C~+40°C

Wilgotność:                                               5%~90%

Wymiary (cm)

Głośniki:                                                   140x190x210

Jednostka centralna:                                220x112x259

Waga netto

Głośniki:                                                   2,05 kg

Jednostka centralna:                                2,05 kg

 

V. Podsumowanie

Na koniec jak zwykle przyszedł czas na krótkie podsumowanie, w którym chciałbym podzielić się z wami swoimi refleksjami na temat mini wieży Ferguson HearMe. Za cenę jedynie nieco ponad czterysta złotych, otrzymujemy całkiem nieźle wykonany mini system audio, wyposażony w odtwarzacz CD, tuner FM, złącze USB, wejście AUX oraz przede wszystkim bezprzewodową łączność Bluetooth, pozwalającą na szybkie łączenie się z urządzeniami mobilnymi. To właśnie łączność Bluetooth jest głównym atutem tej mini wieży, która to adresowana jest głównie do osób ceniących sobie mobilność i niezależność. W dobie smartfonów i tabletów wyposażonych w mocne procesory, pojemne pamięci oraz dostęp do niezliczonych bibliotek muzycznych dostępnych w sieci, tradycyjne zestawy muzyczne coraz bardziej tracą i będą tracić na znaczeniu. Obecnie jedynym minusem urządzeń mobilnych jeżeli chodzi o dźwięk są ich głośniki, które to nawet w najdroższych modelach pozostawiają niestety wiele do życzenia i dlatego też coraz częściej szukamy rozwiązań mogących temu zaradzić. Jak widać firma Ferguson zauważyła ten trend i wprowadziła na rynek niedrogie urządzenie, idealnie się w niego wpasowujące. Przy zachowaniu wszystkich atutów tradycyjnego zestawu audio, dołożono bezprzewodową łączność Bluetooth dzięki której od przekierowania dźwięku z telefonu na głośniki mini wieży dzieli nas jedynie kilka kliknięć w ekran smartfona. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tracąc nic z naszej mobilności, możemy cieszyć się pełnią dźwięku oferowaną przez wydajne głośniki, zarówno wtedy gdy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu jak i podczas spotkań w szerszym gronie przyjaciół. 

Sprawdź aktualne ceny Ferguson HearMe CD250BT

 Zobacz też nasze pozostałe testy:

- Testy tabletów 

- Testy smartfonów

 

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone