Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Spis treści

NEXO handy www 04 copy button 2 

NavRoad Nexo Handy -  niedrogi smartfon z aplikacjami dla kierowców.

Dzisiaj do naszej redakcji dotarł telefon znanego producenta nawigacji samochodowych  jakim jest firma NavRoad. Producent postanowił wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie i zaprojektował pierwszy w swojej ofercie smartfon, mający łączyć funkcję telefonu, nawigacji samochodowej oraz wideo rejestratora. Model „Handy” bo o nim właśnie mowa, przynajmniej na papierze, może pochwalić się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny, co czyni go bardzo atrakcyjną propozycją na rynku. Postanowiłem więc sprawdzić jak smartfon wypada w codziennym użytkowaniu i podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami.

 

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

NavRoad Nexo Handy zapakowany został w niezbyt wyróżniające się, białe pudełko na którym znajdziecie zdjęcie telefonu, specyfikacje techniczną oraz informacje o zainstalowanych aplikacjach przeznaczonych do nawigacji.  

Zestaw

W pudełku znajdziemy: telefon, baterie o pojemności 1700 mAh, ładowarkę sieciową, kabel USB, słuchawki, oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Tak więc jest to takie minimum oferowane obecnie przez większość producentów. Szkoda że producent nie zdecydował się na dołączenie do zestawu akcesoriów samochodowych takich jak uchwyt na telefon czy ładowarka samochodowa, co zapewne podniosłoby znacznie wartość telefonu. Przypuszczam że podyktowane jest to jednak chęcią maksymalnego obniżenia ceny smartfona, przy zachowaniu przyzwoitych parametrów co zresztą w tym przypadku bardzo dobrze się udało.

 Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                                       

Wykonanie.

Smartfon po wyjęciu z pudełka sprawia niezłe wrażenie i gdyby nie tylna klapka, można by pomyśleć że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki cenowej. Jego atutami są przede wszystkim grubość, wynosząca jedynie 8.4 mm, oraz niska waga. Telefon jak można się było oczywiście domyślić w całości wykonany został z tworzywa sztucznego, które wokół obudowy zostało dodatkowo pomalowane na kolor srebrny mający za zadanie imitować aluminium. Pomimo iż nie zastosowano tutaj elementów metalowych, konstrukcja tabletu jest bardzo sztywna i wydaje się odporna na uszkodzenia mechaniczne.   

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS  o przekątnej 4,7 cali i rozdzielczości 960x540 px, nad którym znajdziemy głośnik słuchawki, przednią kamerę 2MPix, czujnik oświetlania oraz accelerometer. Pod ekranem umieszczono natomiast trzy przyciski typowe dla urządzeń z Androidem które to niestety nie są podświetlane.

Na uwagę zasługuje zastosowanie cienkiej ramki wokół ekranu, dzięki czemu telefon jest bardzo smukły i świetnie leży w dłoni. Jeżeli miałbym wskazać jakieś słabe strony dotyczące frontu tabletu to może jedynie brak jakiejkolwiek foli ochronnej zabezpieczającej ekran przed zarysowaniami, oraz zbyt łatwe zbieranie odcisków palców.

Tylna klapka nieco zdradza że mamy do czynienia z telefonem z niższego segmentu.  Wykonana została z czarnego tworzywa o gładkiej i dość śliskiej powierzchni, która nieco zbyt łatwo zbiera odciski palców. Oczywiście biorąc pod uwagę cenę telefonu nie możemy tutaj absolutnie narzekać, ponieważ w tej kwestii, smartfon Nexo Handy w żaden sposób nie odstaje od innych telefonów oferowanych w zbliżonej a nawet często wyższej cenie.

Smartfon wyposażony jest też w duży obiektyw głównej kamery, lekko wystający ponad resztę obudowy, oraz diodę doświetlającą. Całość uzupełnia pojedynczy głośnik umieszczony w dolnej części telefonu.

Na prawej krawędzi smartfona umieszczone zostały przyciski regulacji głosu, natomiast włącznik, dość nietypowo zamontowano po lewej stronie, do czego na początku trudno mi było się przyzwyczaić. 

Jeżeli chodzi o złącza, to  zarówno złącze microUSB, jak i złącze słuchawkowe znajdziemy na górnej krawędzi telefonu.

Podsumowując krótko część dotyczącą wykonania i wyglądu zewnętrznego, trzeba przyznać że telefon prezentuje się bardzo ciekawie i z pewnością można odnieś wrażenie że mamy do czynienia ze znacznie droższym modelem niż jest on w rzeczywistości.

 

II. System, aplikacje, aparat

Po wstępnej ocenie zewnętrznej, jak zwykle przyszedł czas na uruchomienie urządzenia .

Smartfonem zarządza system Android w wersji 4.4.2 KitKat.

Producent nie pokusił się tutaj o własną nakładkę tak wiec będziemy mieć do czynienia z czystą wersją systemu. Dużym plusem jest natomiast fakt że telefon otrzymujemy z pełnymi uprawnieniami roota, dzięki czemu zyskujemy jeszcze większą kontrolę nad naszym smartfonem, co jest bardzo rzadko spotykane w przypadku konkurencyjnych modeli innych producentów.

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o aplikacje, to producent smartfona Nexo Handy nie zasypuje nas już na starcie zbędnymi aplikacjami, które jedynie zapychają pamięć, ale opiera się głównie na aplikacjach dostarczanych wraz z systemem Android, oraz  jak przystało na producenta nawigacji, kilku aplikacjach przydatnych podczas podróży samochodem. Należą do nich: mapFactor, Yanosik oraz DallyRoads Voyager.

Pierwsze dwie aplikacje to darmowe programy nawigacyjne, natomiast trzecia z aplikacji zmienia telefon w wideorejestrator, za pomocą którego możemy nagrywać przebieg naszej trasy. Ponieważ są to aplikacje bezpłatne i dostępne w sklepie Google Play każdy może je sobie pobrać i zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym, dlatego też nie będę zabierał wam niepotrzebnie czasu na ich opisywanie tym bardziej że nie to jest przedmiotem tego testu.

Telefon 

Smartfon NavRoad Nexo Handy wyposażony został w prostą a zarazem funkcjonalną aplikację przeznaczoną do prowadzenia rozmów telefonicznych. Do dyspozycji mamy czytelną klawiaturę pozwalającą na łatwe wprowadzanie numerów, książkę adresową, oraz przejrzysty rejestr połączeń. Ponieważ telefon wyposażony jest w funkcję Dual Sim (działającą w trybie Stand-by), będziemy też mogli w prosty sposób wybrać za pośrednictwem której karty chcemy zrealizować połączenie (do wyboru mamy możliwość automatycznego ustawienia domyślnej karty lub każdorazowe ręczne wskazanie z której karty SIM chcemy zrealizować połącznie).

Jeżeli chodzi o jakość połączeń to mogło by być zdecydowanie lepiej. Głośnik słuchawki moim zdaniem jest zbyt cichy, co szczególnie utrudnia  rozmowę w głośnym otoczeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mikrofonu którego czułość jest nieco poniżej oczekiwań.  Być może jest to tylko kwestia softowa i uda się to poprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania, niemniej jednak na dzień dzisiejszy jestem lekko rozczarowany.        

Aparat. 

NavRoad Nexo Handy wyposażony został w dwa aparaty, przedni o rozdzielczości 2Mpx, oraz tylny dysponujący matrycą 5 Mpx.

Jeżeli chodzi o przednią kamerę, to pomimo iż jest to 2Mpx to nadaje się ona bardziej do video-rozmów niż do robienia tak popularnych ostatnio selfie. Zdjęcia są  słabej jakości, dość mocno zaszumione, i raczej nie będziemy się chcieli nimi chwalić przed znajomymi.

Dużo lepiej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o tylną kamerę, co prawda autofocus nie działa zbyt szybko, ale przy dobrym oświetleniu zdjęcia wychodzą naprawdę niezłe jak na tej klasy telefon. Na uznanie zasługuje przede wszystkim niezłe odwzorowanie kolorów, przyzwoity kontrast, oraz ostrość na zadowalającym poziomie. Oczywiście warunkiem poprawnych zdjęć jest zapewnienie dobrego oświetlenia, jeżeli warunki te nie zostaną spełnione jakość zdjęć szybko ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Za pomocą Nexo Handy możemy również nagrywać filmy w rozdzielczości Full Hd z prędkością 30 kl/s. Jest to szczególnie przydatne kiedy korzystamy z telefonu jako wideorejestratora, oczywiście również i tutaj bardzo duże znaczenie mają odpowiednie warunki oświetleniowe.

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone