Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Spis treści

goclever insignia 800 win

Goclever Insignia 800 WIN - sprawdź ceny 

Tani tablet z Windows 8.1 - czy to się może udać?

Wśród wielu użytkowników urządzeń mobilnych, panuje opinia że tablety zarządzane systemem Windows, są znacznie droższe niż ich odpowiedniki pracujące pod kontrolą systemu Android. Oczywiście jeszcze do niedawna przyznalibyśmy im rację, jednak wraz ze zniesieniem przez firmę Microsoft opłaty licencyjnej za swój system, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Na rynku szybko zaczęły pojawiać się tablety z systemem Windows, oferowane w bardzo konkurencyjnych cenach. Jednym z takich tabletów jest właśnie Goclever Insignia 800 WIN, na którego test chciałbym was dzisiaj zaprosić.

I. Rozpakowanie i zawartość pudełka.

Tablet Goclever Insignia 800 WIN zapakowano w nietypowe, podłużne pudełko na którym oprócz zdjęcia tabletu, znajdziemy informacje dotyczące jego specyfikacji, oraz dane adresowe producenta. 

zawartość opakowania

Zobaczmy zatem co kryje się wewnątrz pudełka.

W skład zestawu wchodzą: tablet Goclever Insignia 800 WIN, klawiatura Bluetooth - pełniąca jednocześnie funkcję podstawki pod tablet i etui, ładowarka USB, przewód USB do połączenia z komputerem lub ładowarką oraz karta gwarancyjna. Jak za tą cenę nie jest źle, choć nie dawno testowany przez nas tablet Ferguson S8 oferowany w podobnej cenie, wypada pod tym względem nieco lepiej.

 Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

 

wykonanie  tabletu

Tablet Goclever Insignia 800 WIN to konstrukcja w całości wykonana z tworzywa sztucznego, które dodatkowo zostało lekko podgumowane na całej powierzchni obudowy. Ponieważ tablet został wyposażony w panoramiczny ekran, jest on dość wąski, dzięki czemu z łatwością zmieści się nam w dłoni. Jego całkowite wymiary to  215 x128 x 9.3 mm, tak więc pod tym względem zbytnio nie wyróżnia się on na tle konkurencji, zresztą podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o wagę tabletu, która w tym przypadku wynosi 350g. Nie jest źle, ale trochę można by jeszcze poprawić, szczególnie w kwestii wagi oraz szerokości bocznych ramek wokół ekranu, które to mogły by być węższe przynajmniej o kilka milimetrów, co jeszcze bardziej podniosłoby komfort pracy z tabletem.

 

 

Front tabletu, pod jednolitą taflą przeźroczystego tworzywa skrywa  8 calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280x800, który to otoczony został czarną ramką, w której znajdziemy przednią kamerę, czujnik światła, akcelerometr oraz dotykowy przycisk Windows. Tak jak wspominałem ekran przykryty jest tworzywem a nie szkłem, co zresztą nie jest zaskoczeniem w tym segmencie cenowym, bardziej martwi mnie jednak brak jakiegokolwiek zabezpieczenia tej powierzchni nawet najtańszą folią ochronną, przez co testowy tablet który do mnie dotarł, nosił już ślady widocznych zarysowań. Jeżeli więc zależy wam aby jak najdłużej ekran waszego tabletu był w pełni czytelny, proponuję od razu zaopatrzyć się w jakąś przyzwoitą folię ochronną. 

 insignia 800 win front

Jeżeli chodzi o tylny panel to pomimo iż nie zachwyca designem, to jest bardzo praktyczny. Tylna pokrywa jest zintegrowana wraz z bocznymi krawędziami tabletu i wykonana z jednolitego lekko podgumowanego tworzywa o strukturze plastra miodu. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko pewny uchwyt ale jest też dość odporne na wszelkiego rodzaju odciski palców i inne zabrudzenia.

zestaw złącz i wyjść 

Jeżeli chodzi o tą kategorię, to tablet Goclever Insignia 800 WIN, niczym szczególnym nas nie zaskakuje. Do dyspozycji mamy czytnik kart microSD, miniUSB oraz złącze słuchawkowe, czyli można powiedzieć takie minimum niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tabletu. 

Jak zapewne wiecie w niektórych droższych tabletach producenci montują już po dwa złącza USB, w tym nawet jedno pełnowymiarowe. Jest to o tyle istotne że w przypadku gdy pracujemy na tablecie podłączonym do ładowarki, nie mamy możliwości podłączenia do niego żadnych innych urządzeń typu: pendrive, modem, myszka itp. Drugim złączem którego mi tutaj bardzo brakuje jest z kolei złącze HDMI, które pozwoliło by na podłączenie tabletu do monitora lub telewizora i pracę lub zabawę na znacznie większym ekranie. Oczywiście nie możemy  traktować braku takich złącz w kategorii wad tego tabletu, a wspominam o tym jedynie abyście byli świadomi pewnych ograniczeń jakie to za sobą niesie.

klawiatura i etui 

Tablet Goclever Insignia 800 WIN, sprzedawany jest wraz z klawiaturą Bluetooth, pełniącą równocześnie rolę etui i podstawki pod tablet.  

Zacznijmy może od klawiatury.

Klawiatura stanowi integralną część etui, i nie da się jej od niego oddzielić. Pomimo iż jest ona dość cienka i w całości wykonana z tworzywa sztucznego, to jednak nie mam żadnych uwag co do jej trwałości. Konstrukcja jest sztywna i twarda, nic się też nie ugina, ani nie trzeszczy.  Wyspowe klawisze w układzie QWERTY, pozwalają na dość komfortowe pisanie nawet dłuższych tekstów. Oczywiście wymaga to chwili przyzwyczajenia, ponieważ są one nieco mniejsze niż w przypadku klawiatury komputera, ale już po kilku napisanych zdaniach nie będziecie mieli z tym większych problemów. 

 

Klawiatura komunikuje się z tabletem bezprzewodowo za pomocą technologi  Bluetooth, dzięki czemu nie zajmuje nam niepotrzebnie jedynego złącza microUSB, do którego będziemy mogli równocześnie podłączyć np myszkę czy ładowarkę. Minusem takiego rozwiązania jest jedynie konieczność pamiętania o  ładowaniu wewnętrznej baterii zasilającej klawiaturę. Co prawda nie udało mi się znaleźć informacji jakiej pojemności jest ta bateria, ale mogę powiedzieć że podczas kilku dni testów nie udało mi się jej rozładować. 

Etui

Jeżeli chodzi o samo etui, to wykonane jest ono z materiału który niestety dość szybko łapie wszelkiego rodzaju zabrudzenia, przez co nie prezentuje się ono tak, jak zapewne producent to sobie założył. Na szczęście dobrze spełnia swoją podstawową funkcję, czyli chroni tablet przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Etui może też posłużyć nam jako podstawka pod tablet, co szczególnie przydaje się kiedy korzystamy z wbudowanej  klawiatury. W tym celu wystarczy odpowiednio złożyć jego górna część i umieścić tablet w specjalnej plastikowej rynience.

Chociaż pomysł z etui należy pochwalić i jest to z pewnością element podnoszący wartość tabletu, to jednak nie mogę nie wspomnieć o kilku wadach których nie dało się nie zauważyć. O jednej już wspomniałem a mianowicie zbyt łatwym brudzeniu się powierzchni etui, druga wada jest natomiast poważniejsza, ponieważ może grozić uszkodzeniem samego tabletu. Chodzi mianowicie o to, że tablet w żaden sposób nie jest przymocowany wewnątrz etui i bardzo łatwo może nam on z niego wypaść w przypadku przypadkowego otwarcia się magnetycznego zatrzasku naszego futerału, czy też po prostu podczas jego otwierania. W tej kwestii producent powinien jeszcze popracować i wprowadzić jakieś lepsze rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo znajdującemu się wewnątrz urządzeniu.

II. System i aplikacje

Tablet Goclever Insignia 800 WIN pracuje pod kontrolą systemu Windows 8.1 w wersji 32 bitowej.

 

Ponieważ system jest identyczny jak ten na naszych komputerach, myślę że nie ma potrzeby się o nim rozpisywać.

Jeżeli chodzi o zainstalowane aplikacje to jest to też standardowy zestaw dostarczany wraz systemem Windows 8.1 

 

Wraz z tabletem otrzymujemy też roczną subskrypcje pakietu MS Office 365, 1TB miejsca w chmurze OneDrive, oraz 60 minut na połączenia telefoniczne przez Skype. Jest to oczywiście bardzo miły i przydatny dodatek, ale nie zapominajmy że jest to już raczej standard w przypadku tabletów z systemem Windows i trudno tu mówić o jakiejś przewadze w tej kwestii nad konkurencją.

Ponieważ mamy do czynienia z tabletem zarządzanym przez system Windows, możemy traktować go tak jak normalny komputer i instalować na nim dowolne programy i aplikacje dokładnie tak samo jak na komputerze.

Windows 8.1 pozwala nam na korzystanie z dwóch trybów interfejsu, kafelkowego oraz tradycyjnego desktopowego. Pomimo że oba tryby działają tutaj bardzo dobrze, to tak naprawdę przy tym rozmiarze ekranu, w miarę komfortową obsługę zapewnia jedynie interfejs kafelkowy. Jeżeli jesteście jednak przyzwyczajeni do tradycyjnego wyglądu pulpitu, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby z niego korzystać, ale w tym przypadku proponował bym podłączenie do tabletu myszki komputerowej.

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone