Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

TB-W5-Benefit-images-1 button niebieski

Iconia Tab W510 to jedna z ciekawszych propozycji firmy Acer, będącej jednym z największych producentów  komputerów a obecnie również tabletów. Tablet który otrzymaliśmy do testów wyposażony jest w 10,1-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1366 x 768, dwurdzeniowy procesor Atom 1.8GHz,  2GB pamięci Ram oraz 64GB pamięci flash. Całością zarządza system operacyjny Windows 8. Na wyposażeniu tabletu znajduje się również stacja dokująca wyposażona w klawiaturę oraz dodatkową baterię.

 I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Tablet Acer Iconia Tab W510 , zapakowany został w duże prostokątne pudełko na którym umieszczono zdjęcie tabletu wraz ze stacja dokującą, nazwę tabletu oraz logo Firmy Acer. Na spodzie znajdziemy z kolei krótką specyfikację techniczną, znajdującego się wewnątrz urządzenia. 

 1pudelko

Przejdźmy teraz do zawartości.

W pudełku znajdziemy tablet Acer Iconia Tab W510, stacją dokującą, etui na tablet, ładowarkę oraz specjalną chusteczkę do czyszczenia ekranu z nadrukowanym logo Acer. Wszystkie elementy zostały starannie i bardzo pomysłowo zapakowane gwarantując odpowiednie zabezpieczenie tabletu na czas transportu. 

1zestaw

Wykonanie tabletu.

Acer Iconia Tab W510 nie zachwyca jakimś wyszukanym wzornictwem. Obudowa tabletu o wymiarach 259 x 168 x 8,8 mm, wykonana  została w całości z plastiku. Tylna jej część pomalowana została na kolor srebrny mający imitować aluminium, natomiast wyświetlacz osadzono w białej ramce z wygrawerowanym logo firmy Acer. Pomimo zastosowania plastikowej obudowy, tablet wykazuje odpowiednią sztywność nie odbiegającą znacznie od tej z tabletów w których użyto aluminium. Również spasowanie poszczególnych elementów stoi na zadowalającym poziomie, jedynie do czego możemy mieć uwagi to delikatne trzaski dochodzące z obudowy przy mocniejszym nacisku. 

1tyl 

Tablet Acer Iconia Tab W510 wyposażono w szereg niezbędnych złącz pozwalających na współpracę z zewnętrznymi urządzeniami i tak po prawej stronie znajdziemy port MicroSD, MicroUSB i MicroHDMI, natomiast na górze tabletu 3,5 mm złącze audio. Złącza nie są niestety niczym osłonięte co może powodować że po dłuższym użytkowaniu zaczną się gromadzić w nich zabrudzenia obniżając ich sprawność. W egzemplarzu który otrzymaliśmy do testów nie było niestety przejściówek z portów Micro na standardowe złącza, które to przejściówki podobno są  dołączone do  zestawów które trafiły do sprzedaży. 

1złącza bok

Oprócz opisanych portów, na obudowie tabletu znajdziemy również przyciski ON/OFF oraz przełącznik  blokady autorotacji, umieszczone są one na górze tabletu obok złącza audio. Oczywiście  nie zabrakło też  belki regulacji głośności którą to znajdziemy po prawej stronie urządzenia.

1zlacza gora

Iconia Tab W510 wyposażona została w dwie kamery, przednią 2,1 Mpix pozwalającą na wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie plików video z maksymalna rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli, oraz tylną 8 Mpix, dodatkowo wyposażoną w lampę flash, pozwalającą na zapis w rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli.

1kamera

Całość uzupełniają dwa głośniczki umieszczone po obu stronach tabletu. Rozmieszczenie głośników jest o tyle niefortunne że w sytuacji kiedy korzystamy z tabletu w pozycji poziomej bardzo łatwo je zasłonić dłońmi, co powoduje tłumienie dzięków przez nie odtwarzanych. Problem ten nie występuje kiedy korzystamy ze stacji dokującej.

1glosnik

Stacja dokująca.

Po wstępnej ocenie wykonania samego tabletu, przyszedł czas na ocenę stacji dokującej. Podobnie jak tablet, stacja wykonana jest w całości z plastiku. Zachowana została również kolorystyka czyli w tym przypadku połączenie srebrnej obudowy z białą klawiaturą oraz białym uchwytem na tablet. 

Klawiatura zastosowana w przypadku Iconia Tab W510 jest typu wyspowego, klawisze cechują się krótkim skokiem, łatwo się naciskają a ich wielkość pozwala na w miarę komfortową pracę. Jedynie klawisze strzałek i klawisz funkcyjny mogły by być nieco większe.

1klawiatura

Oprócz klawiatury, do dyspozycji mamy nieduży gładzik który został zintegrowany z dwoma przyciskami. Pomimo że nie rozpoznaje on gestów to z pewnością przyda się do obsługi aplikacji wymagających precyzyjnego sterowania kursorem.  

Jeżeli chodzi o mocowanie tabletu ze stacją dokującą to mamy mieszane uczucia. Z jednej strony zastosowano bardzo dobry system, składający się z gniazda komunikacyjnego oraz dwóch zatrzasków, zapewniający błyskawiczne połączenie i rozłączenie tabletu ze stacją dokującą, praktycznie bez użycia siły. Z drugiej jednak strony zaobserwowaliśmy kilka niedogodności, a mianowicie:

- uchwyt na tablet będący jednocześnie zawiasem pracuje zbyt sztywno, przez co nie jesteśmy w stanie podnieść ekranu jedną ręką

- gniazdo w którym osadzony jest tablet jest zbyt szerokie, co powoduje że pomimo iż zawias pozostaje nieruchomy, tablet odchyla się do przodu i tyłu, co  w przypadku używania urządzenia w warunkach mobilnych, skutkuje kołysaniem się ekranu co jest bardzo uciążliwe.

Stacja dokująca zastosowana w tablecie Acer Iconia Tab W510, została wyposażona w dodatkową baterię, pozwalającą znacznie wydłużyć czas pracy tabletu bez podłączenia zewnętrznego zasilania, port ładowarki oraz pełnowymiarowe gniazdo USB. Wszystkie to elementy jeszcze bardziej podnoszą funkcjonalność urządzenia.

Rozwiązaniem na które warto również zwrócić uwagę, jest zawias pozwalający na obrócenie ekranu o prawie 300 stopni dzięki czemu zyskujemy bardzo dużo możliwości ustawienia ekranu w zależności od zaistniałej sytuacji.

1zawias2 

1zawias4

II. Podłączenie ekran i wydajność

Po pierwszych pozytywnych wrażeniach związanych z jakością wykonania oraz ogólnym designem, przyszedł czas na  uruchomienie tabletu Acer Iconia Tab W510.

Czas jaki tablet potrzebuje do uruchomienia się, wynosi około 20s  co jak na tablet jest bardzo dobrym  wynikiem. Po tym czasie na ekranie pojawia się interfejs ModernUI, systemu Windows. Należy zaznaczyć tutaj, że Iconia Tab W510  pracuje pod kontrolą pełnej, 32-bitowej wersji najnowszego systemu operacyjnego Windows 8. 

1start

1wydajność 

1desktop

Zacznijmy od Ekranu.

Tablet Acer Iconia Tab W510 został wyposażony w wysokiej jakości, 10,1" dotykowy ekran IPS, wykonany w technologii CineCrystal. Oferuje on możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 1 366 x 768 pikseli. Rozdzielczość ta nie jest być może najwyższa, ponieważ jak wiemy na rynku można już spotkać tablety z ekranami Full HD, ale przy tej wielkości ekranu, matryca zapewnia  komfortową pracę na tablecie. 

Jeżeli jako kryterium oceny weźmiemy jakość obrazu to testowany tablet wypada tutaj bardzo dobrze. Zastosowany ekran IPS zapewnia bardzo dobre kąty widzenia oraz niezłe odwzorowanie kolorów, nie zauważyliśmy również problemów z nierównomiernym podświetleniem matrycy.

Jeżeli chodzi o dotyk i obsługę gestów, to również w tej kwestii nie mamy żadnych zarzutów ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku, jest odpowiednio skalibrowany oraz ma bardzo szybki czas reakcji.

Ekran tabletu Acer, jest chroniony szkłem Gorilla dzięki czemu jest bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

- Wydajność 

Tablet  Iconia Tab W510, zbudowany został w oparciu o  2-rdzeniowy procesor Intel Atom Z2760 o taktowaniu 1,80 GHz,  zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3600 oraz 2 GB pamięci RAM DDR2. Całość uzupełnia szybka pamięć eMMC o pojemności 32 lub 64GB w zależności od wybranego modelu. W testowanym przez nas tablecie zainstalowano  pamięć 64GB, co w przypadku systemu Windows 8, który to zaraz po instalacji zabiera już kilkanaście GB wolnej przestrzeni wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Specyfikacja techniczna tabletu Acer pozwala na płynne i szybkie działanie zainstalowanego na nim systemu Windows 8. Wydajność pokazywana przez systemowy benchmark wynosi 3.2 pkt. Dla użytkowników nowych laptopów może się to wydawać niewiele, ale pamiętajmy że mamy do czynienia z tabletem, który może być alternatywą dla netbooków a nie konkurować z mocnymi laptopami.

1wydajność

Tablet bardzo dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Bez problemu możemy pracować na dokumentach, plikach video, zdjęciach czy też przeglądać internet.  Należy jednak pamiętać że otwarcie kilku programów naraz, oraz do tego kilku kart w przeglądarce potrafi znacznie spowolnić działanie tabletu.

Trochę gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku gier, co prawda, o ile zintegrowana grafika dobrze radzi sobie z grami z Windows Store, które to w większości przypadków działają całkiem dobrze, to niestety nie mamy co marzyć o pograniu w nowsze tytuły gier desktopowych.

Zadowoleni z tabletu będą z kolei miłośnicy filmów. Tablet bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem plików wideo, zarówno tych nagranych w standardowej jakości jak również filmów w HD. Dodatkowym atutem jest wyjście HDMI pozwalające na wyświetlanie multimediów na dużym ekranie, zmieniając tablet w domowe centrum multimedialne.

Podsumowując tę część, należy zaznaczyć, że pomimo iż specyfikacja tabletu oraz system Windows 8, pozwalają nam na instalacje praktycznie wszystkich programów dostępnych na tradycyjnych komputerach, to niestety działanie niektórych z nich może nie być tak płynne jak na komputerze.

III. Komunikacja i bateria   

Jak wszyscy dobrze wiemy tablety to przede wszystkim urządzenia mobilne, dlatego bardzo istotną kwestią w przypadku tych urządzeń jest sposób łączenia się z siecią internetową, oraz  czas pracy na  baterii. Przekonajmy się zatem jak te dwa elementy spisują się w przypadku tabletu Acer Iconia Tab W510 

Tablet Iconia łączy się z internetem poprzez szybką kartę sieci bezprzewodowej WiFi Broadcom 4330, pracującą w standardzie 802.11 a/b/g/n. Podczas testów nie zaobserwowaliśmy zrywania połączenia z internetem, nawet w sytuacji gdy od routera dzieliło nas kilka ścian. 

Ponieważ tablet Acer Iconia Tab W510 nie został wyposażony w modem 3G, służący do komunikacji z internetem za pomocą sieci GSM, postanowiliśmy sprawdzić działanie tabletu z zewnętrznym modemem. Do testu wykorzystaliśmy modem HUAWEI E173, łączący się z internetem z wykorzystaniem nadajników sieci komórkowej. 

 1modem

Modem podłączyliśmy bezpośrednio do gniazda USB stacji dokującej, tablet rozpoznał modem i uruchomił instalator, po krótkiej instalacji mogliśmy już korzystać z mobilnego internetu.

1multimedia

Tablet W510 oprócz łączności WiFi, posiada też interfejs bluetooth, umożliwiający komunikację radiową tabletu z innymi urządzeniami na niewielkich odległościach oraz moduł GPS. 

Bateria.

W tej kategorii, testowany tablet wypada naprawdę dobrze. Na w pełni naładowanej baterii i podświetleniu matrycy na poziomie 40%, jesteśmy w stanie przeglądać internet z wykorzystaniem połączenia WiFi przez ponad 8 godzin. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku odtwarzania filmów wideo, ponieważ w tym przypadku czas pracy na baterii przy wyłączonym WiFi zbliża się do 10 godzin.

Powyższe wyniki czasu pracy na baterii są bardzo dobre a to przecież jeszcze nie wszystko. Nie możemy zapominać że stacja dokująca również wyposażona jest w akumulator, dzięki czemu prezentowane powyżej czasy pracy tabletu bez podłączenia do sieci elektrycznej, wydłużają się prawie dwukrotnie, pozwalając na ok. 16 godzin pracy bez konieczności ładowania. 

Jeżeli tablet jest podłączony do stacji dokującej, najpierw wykorzystywana jest energia z akumulatora zamontowanego w stacji, a dopiero po jej wyczerpaniu następuje przełączenie źródła zasilania na baterię w tablecie.

V. Parametry techniczne

Teraz kilka parametrów technicznych  jakie podaje producent.

System operacyjny
System operacyjny Windows 8
Procesor i chipset
Producent procesora Intel
Typ procesora Atom
Model procesora Z2760
Szybkość procesora 1.50 GHz
Rdzeń procesora Dwurdzeniowy (z 2 rdzeniami)
Pamięć
Pamięć standardowa 2 GB
Technologia pamięci LPDDR2
Czytnik kart pamięci Tak
Obsługiwana karta pamięci microSD
Przechowywanie
Pojemność pamięci Flash 64 GB
Wyświetlacz i grafika
Przekątna ekranu 25.7 cm (10.1")
Typ wyświetlacza Aktywna matryca TFT kolor LCD
Tryb ekranowy HD
Rozdzielczość ekranu 1366 x 768
Metoda podświetlenia LED
Ekran dotykowy Tak
Ekran wielodotykowy Tak
Producent karty graficznej Intel
Technologia pamięci karty graficznej LPDDR2
Dostępność pamięci karty graficznej Dzielona
Sieć i komunikacja
Standard Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n
Interfejsy/porty
HDMI Tak
Urządzenia wejściowe
Typ klawiatury Klawiatura dotykowa
Urządzenia wbudowane
Mikrofon Tak
Oprogramowanie
System operacyjny Windows 8
Architektura systemu operacyjnego 32 bitów
Parametry baterii
Liczba komór dwukomorowa
Skład chemiczny baterii Litowo - polimerowa (Li-polimer)
Pojemność baterii 3540 mAh
Maksymalny czas pracy baterii podczas odtwarzania plików wideo 9 Godzina
Parametry zasilania
Moc maksymalna zasilacza 18 W
Parametry fizyczne
Wysokość 8.8 mm
Szerokość 167.5 mm
Głębokość 258.5 mm
Waga (w przybliżeniu) 580.0 g
Dodatkowe informacje
Wi-Fi: Acer Nplify 802.11a/b/g/n
Gwarancja Standardowa gwarancja

VI. Podsumowanie.   

Acer Iconia Tab W510, to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających mocnego tabletu, wyposażonego w najnowszy system operacyjny Windows 8. Parametry techniczne tabletu zapewnią nam szybkie działanie programów i aplikacji, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli pracować z dokumentami, przeglądać internet, odtwarzać pliki audio-wideo w wysokiej rozdzielczości a nawet pograć w starsze tytuły gier. Ponadto będąca w zestawie stacja dokująca wyposażona w klawiaturę i dodatkową baterię znacznie podnosi komfort użytkowania jak również czas pracy tabletu bez konieczności ładowania. Zestaw taki z powodzeniem może konkurować z netbookami, często przewyższając je pod wieloma względami. Decydując się jednak na wybór Iconia Tab W510 należy pamiętać że żaden tablet nie będzie w stanie zastąpić nam wydajnego komputera stacjonarnego czy też laptopa, a jedynie może być jego uzupełnieniem do zastosowań mobilnych.

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone