Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Spis treści

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu  button 2 

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1, chociaż swój debiut na rynku miał już dość dawno, ponieważ właśnie mija rok od czasu  wprowadzenia go do sprzedaży, to wciąż przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych tabletów z górnej półki cenowej. Postanowiliśmy zatem przeprowadzić test tabletu Samsung Galaxy Note 10.1, aby przekonać się, czy przy tak szybkim rozwoju rynku urządzeń przenośnych jest on nadal tak  atrakcyjny i konkurencyjny  jak w dniu swojego debiutu.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1, otrzymujemy zapakowany w niezbyt wyróżniające się, białe tekturowe pudełko, na wierzchu którego umieszczono logo firmy Samsung, nazwę tabletu, oraz jego zdjęcie. Z kolei gdy obrócimy pudełko, będziemy mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi specyfikacji technicznej mieszczącego się wewnątrz urządzenia.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Przejdźmy teraz do zawartości.

W opakowaniu znajdziemy tablet Samsung Galaxy Note 10.1, ładowarkę, specjalny kabel USB - służący do połączenia tabletu z komputerem i ładowarką, rysik S Pen z zapasowymi końcówkami, stereofoniczne słuchawki wraz z mikrofonem oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Zajmijmy się teraz  wykonaniem tabletu.

Samsung Galaxy Note 10.1,  w całości wykonany został z tworzywa sztucznego, jest to rozwiązanie bardzo często stosowane przez firmę Samsung w przypadku urządzeń mobilnych, jednak według nas niekoniecznie udane. Co prawda tablet zachowuje odpowiednią sztywność konstrukcji, i nie wykazuje tendencji do wydawania nieprzyjemnych odgłosów, takich jak trzeszczenie czy skrzypienie obudowy pod wpływem nacisku, to jednak jest ona bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Tablet który otrzymaliśmy do testów to egzemplarz który był na testach w kilku  redakcjach, czyli jest lekko używany, a niestety już nosi na sobie dość poważne zarysowania które nie wyglądają zbyt estetycznie. Od urządzenia tej klasy, oferowanego przecież w nie najniższej cenie, należało by oczekiwać jednak dużo więcej.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Tablet oferowany jest w dwóch kolorach czarnym oraz białym, takim jaki to właśnie dotarł do naszej redakcji. Przedni panel tabletu stanowi 10.1" calowy ekran TFT, osadzony w białej ramce z logo Samsunga, w której znajduje się jeszcze kamera oraz czujnik natężenia światła. Krawędzie tabletu wykonane z tworzywa w kolorze srebrnym zostały lekko pozaokrąglane dzięki czemu smukła obudowa prezentuje się jeszcze ciekawiej.  

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Panel tylny to również połączenie dwóch rodzajów tworzywa, białego oraz srebrnego. Jak już pisaliśmy wcześniej jest on bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co powoduje że będziemy musieli na niego bardzo uważać. Drugim mankamentem obudowy jest jej gładka powierzchnia, która być może prezentuje się efektownie, jednak nie zapewnia pewnego uchwytu, co jednocześnie obniża komfort użytkowania tabletu.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu   

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1, wyposażono w dwie kamery wideo, przednią o rozdzielczości 2Mpix, przeznaczoną do wideo-rozmów, oraz tylną o rozdzielczości 5Mpix z autofocusem i diodą błyskową, za pomocą której możemy wykonywać zdjęcia i nagrywać filmy.  Jeżeli chodzi o jakość wykonywanych zdjęć to jest ona na wysokim poziomie, oczywiście daleko im do tych wykonywanych za pomocą dobrego aparatu fotograficznego, jednak porównując je do zdjęć z innych tabletów, szczególnie tych budżetowych, to możemy być z nich naprawdę zadowoleni. Dobrze wypada również przednia kamera stosowana do wideo-rozmów, tutaj również przesyłany obraz jest bardzo wyraźny i jasny, nawet gdy korzystamy z tabletu przy gorszym oświetleniu. 

Samsung Galaxy Note 10.1 został  wyposażony w dwa głośniki stereo, które umieszczono z przodu tabletu. Jak zapewne pamiętacie z innych naszych testów, wszystkie testowane do tej pory tablety, miały głośniki umieszczone z tyłu, co powodowało częste, przypadkowe zakrywanie ich dłońmi, powodując jednocześnie tłumienie dźwięku. Zastosowanie przez firmę Samsung przednich głośników, całkowicie  rozwiązuje ten problem, zapewniając czysty i mocny dźwięk skierowany wprost na nas. Pod tym względem inni producenci powinni brać przykład z tego rozwiązania.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem zastosowanym w tablecie Galaxy Note jest rozmieszczenie złącz i przycisków. Umieszczono je wszystkie na górnej krawędzi tabletu, wyjątkiem jest tylko złącze komunikacyjne będące jednocześnie  złączem ładowarki. Patrząc od lewej strony, znajdziemy tutaj przycisk włącznika, belkę regulacji głośności, czytnik kart microSD, nadajnik podczerwieni IR, gniazdo jack, oraz slot na karty SIM 

  Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Na dolnej krawędzi znajdziemy wspomniane już złącze komunikacyjne, mikrofon oraz rysik S Pen. Minusem w tym przypadku jest zastosowanie szerokiego gniazda komunikacyjnego, ponieważ zarówno do komunikacji z komputerem, czy też podłączenia ładowarki musimy stosować specjalny kabel dołączony do tabletu. Problem będzie też z podłączeniem urządzeń zewnętrznych do których niezbędne będzie dokupienie odpowiednich przejściówek. Obecnie nawet najtańsze tablety budżetowe posiadają gniazda USB I HDMI tak więc trudno zrozumieć tutaj politykę firmy Samsung.. 

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Tym co wyróżnia tablet Samsung Galaxy Note 10.1, jest z pewności dołączony do niego rysik S Pen. Precyzyjny i wszechstronny rysik,  wspomaga wprowadzanie notatek, szkicowanie, rysowanie i inne formy kreatywnej ekspresji. Jego działanie postaramy się sprawdzić w dalszej części testu.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

II. Podłączenie i aplikacje

Po wstępnej ocenie zewnętrznej, jak zwykle  przyszedł czas na  uruchomienie tabletu.

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 uruchamia się w czasie ok 25 sekund, po którym to jest już w pełni gotowy do pracy. 

Tabletem zarządza system operacyjny Android Ice Cream Sandwich w wersji 4.0.4. Już pierwszy rzut oka na interfejs, pozwala zauważyć różnice w porównaniu do typowego ustawienia ekranu, znanego z tabletów które mieliśmy okazję testować. Jest to związane z zastosowaniem przez firmę Samsung, autorskiej nakładki TouchWiz, która nie tylko poprawia wygląd interfejsu ale również wprowadza wiele dodatkowych rozwiązań ułatwiających i uatrakcyjniających pracę na tablecie.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Jedną z takich funkcji jest pasek z podręcznymi mini-aplikacjami wywoływany po naciśnięciu strzałki znajdującej się pośrodku dolnej części ekranu. Dodatkowo mamy możliwość otwarcia kilku aplikacji jednocześnie.

 Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu 

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Kolejną przydatną funkcją zastosowaną w tablecie Galaxy Note, jest  możliwość pracy na podzielonym ekranie. Podczas korzystania z  przeglądarki internetowej, możemy  jednocześnie otworzyć klienta poczty, notatnik, odtwarzacz wideo, przeglądać dokumenty oraz zdjęcia. Umożliwia nam to funkcja "wiele ekranów", po wybraniu której ekran tabletu zostanie podzielony na dwie połówki. 

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Ponieważ do testów otrzymaliśmy wersję tabletu wyposażoną w wbudowany modem 3G, umożliwiający współprace z kartami SIM wszystkich operatorów, w zakresie odbierania i wysyłania danych oraz wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, nie mogło zabraknąć odpowiedniej aplikacji do jego obsługi. Przejrzysty interfejs umożliwia nam łatwe wybieranie numerów, oraz pisanie SMS-ów. Do dyspozycji mamy również książkę kontaktów oraz spis połączeń tak jak w przypadku tradycyjnego telefonu.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Jeżeli wykorzystujecie tablet do pracy z dokumentami, zapewne ucieszy was domyślnie zainstalowana pełna wersja pakietu Polaris Office 4.0,  która umożliwia zarówno podgląd jak  i edycję dokumentów zgodnych z Microsoft Office.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Aplikacja ta umożliwia nie tylko pracę na dokumentach znajdujących się na dysku tabletu, ale również tych umieszczonych w chmurze. Możemy w tym przypadku korzystać z usług Box.net, Dropbox oraz Google Docs. 

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Jeżeli jesteśmy już przy przechowywaniu danych w chmurze to należy wspomnieć, że w tej kwestii Samsung zapewnia nam bezpłatny dostęp do usługi DropBox 50GB, dzięki której nie musimy już się martwić że zabraknie nam miejsca na swoje pliki.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Kolejną aplikacja na którą warto zwrócić uwagę to Notes S. Jest to bardzo rozbudowany program, w którym to będziemy mogli wykorzystać dołączony do tabletu rysik. Aplikacja umożliwia odręczne notowanie i rysowanie z użyciem technologii rozpoznawania nacisku. Ma także wiele innych funkcji takich jak np. rozpoznawanie pisma odręcznego czy rozwiązywanie  zadań matematycznych.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Ponieważ tablet wyposażony został w nadajnik podczerwieni, łatwo możemy przekształcić go w pilota zdalnego sterowania obsługującego telewizor, tuner czy odtwarzacz DVD. Aby móc korzystać z tej funkcji wystarczy uruchomić i skonfigurować aplikację "Peel"

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Osoby interesujące się fotografią i obróbką zdjęć z pewnością powinny zainteresować się aplikacją Adobe Photoshop Touch. Tutaj również bardzo pomocny będzie rysik S Pen, którym to możemy rysować nawet bez dotykania wyświetlacza, ponieważ rozpoznawalny jest on już z odległości 14mm od ekranu.

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

Dzięki dostępowi do sklepów Samsung Apps i  Google Play, każdy użytkownik uzyskuje dostęp do setek tysięcy aplikacji, dzięki czemu bardzo szybko będzie w stanie doinstalować odpowiednie programy i przystosować tablet do własnych potrzeb i upodobań.

 Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu 

Samsung Galaxy Note 10.1 - test tabletu

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone