Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

Spis treści

Test tabletu NavRoad Nexo 7  button 2

Zapewne wielu z was  zastanawia się czy można kupić mocny i dobrze wyposażony  tablet za rozsądną cenę. Postanowiliśmy to sprawdzić, biorąc na warsztat jeden z bardziej obiecujących tabletów jakim jest niewątpliwie NavRoad Nexo 7 3G. Ten 7" tablet często przedstawiany jest jako tańsza alternatywa dla popularnego ale niestety znacznie droższego tabletu Google Nexus 7. Dzisiejszy test tabletu NavRoad Nexo 7 3G pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie czy dysponując kwotą znacznie poniżej 1000 zł możemy kupić urządzenie które spełni nasze oczekiwania.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Tablet NavRoad Nexo 7 3G, zapakowany został w kwadratowe, tekturowe pudełko, na wierzchu którego umieszczono logo firmy, duże zdjęcie tabletu, jego nazwę oraz kilka kolorowych ikonek, mających informować o możliwościach i funkcjach tabletu. Ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest okrągła naklejka z napisem 3G, oznacza ona że tablet wyposażony został w wewnętrzny modem 3G. Tablet ten sprzedawany jest również w wersji bez modemu w nieco niższej cenie ale identycznym opakowaniu więc o pomyłkę nie trudno.  Pozostałe informacje o tablecie znajdziemy jak zwykle na spodzie pudełka.   

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Przejdźmy teraz do zawartości.

W opakowaniu znajdziemy tablet NavRoad Nexo 7 3G, ładowarkę, kabel USB - służący do połączenia tabletu z komputerem, kabel USB OTG, do podłączenia dodatkowych akcesoriów, takich jak np. pamięć USB lub urządzenia peryferyjne, słuchawki oraz  instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.  Należy wspomnieć w tym miejscu że dołączona ładowarka posiada długi ok. 1,5m kabel zasilania co z pewnością ułatwi pracę na tablecie w przypadku konieczności skorzystania z zasilania sieciowego.

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Zajmijmy się teraz samym wykonaniem tabletu.

Obudowa NavRoad Nexo 7 3G, to połączenie plastiku z elementami aluminium, dzięki czemu urządzenie wykazuje bardzo dobrą sztywność i sprawia wrażenie bardzo trwałego. Nic się nie ugina, ani nie trzeszczy jak to ma miejsce w przypadku niektórych tabletów i to nie tylko budżetowych.

Panel przedni to klasyczne rozwiązanie, 7" calowy ekran IPS,  osadzony został  w czarnej ramce, nieco szerszej po bokach oraz węższej pod i nad ekranem  w której to  umieszczono  kamerę  do wideo-rozmów.

Z prawej strony ekranu znajdziemy jeszcze mechaniczny przycisk Home, pozwalający na szybki powrót do głównego ekranu.

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Tylna część obudowy wykonana została z aluminium. Pomimo iż obudowa wygląda tak jak by  przyklejona była na niej blaszka wykonana ze szczotkowanego aluminium, producent zapewnia że jest ona wykonana w całości z jednego materiał a efekt taki był zamierzony. Jest to z pewnością praktyczne rozwiązanie, zapewniające dużą sztywność tylnej części tabletu oraz wpływające na pewniejszy jego uchwyt, bez jednoczesnego pozostawiania na nim, nie estetycznych śladów po palcach. Jednak pomimo niewątpliwych zalet takiego rozwiązania nie przypadło nam ono do gustu, a to głównie ze względu na ostre i nie przyjemne w dotyku krawędzie.

Test tabletu NavRoad Nexo 7 

Kolej zatem na sprawdzenie wyposażenia tabletu.

Tablet NavRoad Nexo 7 3G, wyposażono w dwie kamery wideo, przednią o rozdzielczości 0,3Mpix, przeznaczoną do wideo-rozmów, oraz tylną o rozdzielczości 2Mpix. Już po samych parametrach zastosowanych aparatów łatwo się zorientować że o wykonanie poprawnego zdjęcia będzie bardzo trudno. Podczas testów moje obawy niestety się potwierdziły, zdjęcia są bardzo słabej jakości, tak więc aparat nadaje się do zastosowania jedynie w awaryjnej sytuacji, kiedy to nie będziemy mieli akurat żadnego innego aparatu pod ręką a będzie trzeba pilnie wykonać zdjęcie.

Zaskoczyła mnie natomiast przednia kamera, która pomimo zaledwie 0,3Mpix, pozwala na całkiem niezłe prowadzenie wideo rozmów.  Obraz, jak na parametry kamery jest wyraźny i co bardzo ważne,  przede wszystkim  jasny. 

Test tabletu NavRoad Nexo 7

W rogu tylnej obudowy znajdziemy jeszcze slot na kartę SIM, dowolnego operatora, dzięki której będziemy mieli dostęp do sieci internetowej za pośrednictwem nadajników GSM.  Slot ten jest schowany jedynie pod małą zaślepką co ułatwia do niego dostęp. Nie musimy tak jak w przypadku niektórych tabletów ściągać obudowy i wyjmować baterie aby zamontować kartę.

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Tablet wyposażono w pojedynczy głośnik umieszczony po prawej stronie tabletu, w górnej jego części. Umieszczenie głośnika w takim miejscu jest dobrym rozwiązaniem ponieważ nie powoduje przypadkowego zasłonięcia go dłońmi podczas pracy, jak to często ma miejsce w przypadku tanich tabletów budżetowych. Jedynie czego mi tutaj brakuje do drugiego głośniczka po przeciwnej stronie urządzenia. Poprawiło by to z pewnością siłę dźwięku który jest jak dla mnie zbyt słaby.

Po lewej stronie tabletu umieszczono  przycisk zasilania oraz belkę regulacji głośności.

 Test tabletu NavRoad Nexo 7

Pozostałe gniazda umieszczono po prawej stronie tabletu i tak patrząc od dołu znajdziemy: złącze słuchawkowe, gniazdo zasilania, złącze HDMI, przycisk reset, złącze microUSB, czytnik kart pamięci oraz wspominany już głośnik.

 Test tabletu NavRoad Nexo 7

II. Podłączenie i aplikacje

Po wstępnej ocenie zewnętrznej, jak zwykle  przyszedł czas na  uruchomienie tabletu.

Tabletem  zarządza system operacyjny Android Jelly Bean w wersji 4.1.1. Producent zastosował w tym przypadku czystą instalkę systemu bez własnej nakładki i dodatkowych aplikacji. Istotną informacją jest w tym przypadku fakt że tablet NavRoad Nexo 7 3G jest fabrycznie zrootowany, co oznacza że możemy instalować na nim  wszystkie aplikacje, które wymagają tzw. „roota”.

 1o tablecie

Brak nakładki producenta powoduje że tablet po pierwszym włączeniu nie prezentuje sie zbyt ciekawie. Na ciemnym tle dostępne mamy jedynie kilka ikonek aplikacji domyślnie zainstalowanych wraz z systemem Android

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Ilość domyślnie zainstalowanych aplikacji jest raczej skromna, i ogranicza się do kilku podstawowych programów.

 Test tabletu NavRoad Nexo 7

Systemowa przeglądarka internetowa działa bardzo sprawnie, strony otwierają się poprawnie niezależnie czy wyświetlamy je w wersji mobilnej czy komputerowej.

Test tabletu NavRoad Nexo 7

 Do dyspozycji mamy też tradycyjną dla systemu Android klawiaturą ekranową

1klawiatura

Mała ilość aplikacji zainstalowanych przez producenta, zapewne dla jednych będzie małym minusem ale dla innych może być zaletą, ponieważ  dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami Google Play, każdy użytkownik uzyskuje dostęp do setek aplikacji, dzięki czemu bardzo szybko będzie w stanie dostosować tablet do własnych potrzeb i preferencji.

Test tabletu NavRoad Nexo 7


 III. Ekran i wydajność

Mocną stroną NavRoad Nexo 7 3G,  jest jego wyświetlacz. Tablet wyposażono w wysokiej klasy 7" ekran IPS, o rozdzielczości 1280 x 800. Jego główną zaletą są świetne kąty widzenia, wysoki kontrast oraz duża jasność matrycy, pozwalająca  na komfortową pracę nawet przy dużym nasłonecznieniu. 

Zastosowany pięciopunktowy dotyk, działa  dobrze. Tablet bez opóźnień reaguje na każde dotknięcie ekranu, nie wymaga też użycia większej siły nacisku (wystarczy lekki dotyk), bez problemu obsługuje również podstawowe gesty systemu android.

Sercem tabletu, jest dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066, zaprojektowany w architekturze ARMv7 i taktowany zegarem 1,5 GHz. Procesor ten wspierany jest przez mocny  czterordzeniowy układ graficzny Mali-400 MP4 i 1 GB pamięci DDR3. Te całkiem przyzwoite parametry, jak dotąd niespotykane w tabletach budżetowych, uzupełnia 16 GB pamięci wewnętrznej typu Flash.

Jak zwykle aby dokładniej sprawdzić wydajność tabletu, przeprowadziłem kilka testów za pomocą takich popularnych aplikacji do testowania jak: AnTutu, oraz Quadrant. Poniżej przedstawię wyniki tych testów.

Jako pierwszy uruchomiliśmy program AnTutu.

Test tabletu NavRoad Nexo 7     Test tabletu NavRoad Nexo 7

Wynik na poziomie 13808 punktów, jaki uzyskał  NavRoad Nexo 7  w programie AnTutu, pokazuje że mamy do czynienia z całkiem wydajnym urządzeniem, dorównującym bardziej znanym i markowym urządzeniom mobilnym.

Przejdźmy teraz do testu za pomocą drugiej aplikacji do testowania a mianowicie Quadrant.

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Wyniki uzyskane podczas tego testu przez tablet NavRoad Nexo 7 3G, nie są tak rewelacyjne  jak w przypadku  programie antutu, ale wciąż  są na tyle dobre aby znalazł się on bardzo wysoko w hierarchii urządzeń mobilnych. 

IV. Funkcje multimedialne.

Po sprawdzeniu wydajności tabletu  przyszedł czas na sprawdzenie działania funkcji multimedialnych, takich jak odtwarzanie filmów video, zdjęć oraz prostych gier ze sklepu Google Play

Test tradycyjnie rozpocząłem od sprawdzenia jak tablet poradzi sobie z odtwarzaniem naszych plików testowych zapisanych w takich formatach jak:

- AVI, XVID, MOV   

- MP4 (720p, h264, 3mbps, aac)  

- MKV (1080p, h264,  40mbps) 

- MKV (1080p, vc1, 18mbps, ac3 ) 

- MKV (1080p, h264, 10mbps, dts )  

- MKV (720p, h264, 600kbps, aac )

- MKV (720p,  h264, 3mbps, aac)

Do odtworzenia powyższych plików pobrałem i zainstalowałem jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy jakim niewątpliwie jest  MX Player. 

Test tabletu NavRoad Nexo 7

Tablet nadspodziewanie dobrze poradził sobie z odtworzeniem wszystkich naszych plików, nawet tych wymagających  najwyższej przepustowości. Nie było również problemu z odtwarzaniem ścieżek dźwiękowych w formatach  ac3, aac, czy dts. 

1video

Sprawdziłem również jak nasz tablet poradzi sobie z wyświetlaniem napisów w filmach. Do testów wybrałem pliki z wbudowanymi w film napisami, jak i filmy z napisami w oddzielnym pliku. W obu przypadkach napisy wyświetlały się poprawnie, tak więc kolejny plus dla tabletu NavRoad.

1video napisy 

Kolejnym testem jaki przeprowadziłem było sprawdzenie jak tablet poradzi sobie z odtworzeniem filmów z serwisu YouTube. Do testów wybrałem  pliki demo w najwyższej dostępnej rozdzielczości.

Test tabletu NavRoad Nexo 7  

1youtube2

Tak jak można było się spodziewać NavRoad Nexo 7 3G świetnie poradził sobie z odtworzeniem przykładowych plików, filmy odtwarzane były bardzo płynnie, nie zaobserwowałem również żadnego efektu przycinania, klatkowania czy zamrażania obrazu, nawet przy bardzo dynamicznych scenach.  

Z powyższych testów jednoznacznie wynika że tablet świetnie sprawdzi się jako odtwarzacz multimedialny który po podłączeniu do telewizora za pomocą kabla HDMI, może z powodzeniem pełnić rolę domowego centrum rozrywki. 

Jeżeli chodzi o przeglądanie zdjęć na tablecie to oczywiście nie będzie z tym żadnych problemów. Zdjęcia wczytują się bardzo szybko, nawet te o większym rozmiarze, możemy je łatwo przeglądać, czy to w formie pokazu slajdów czy też ręcznie. Nadmienię jeszcze że w sklepie Play Store dostępne jest mnóstwo aplikacji, zarówno do przeglądania jak i obróbki zdjęć, tak że każdy może dobrać coś co będzie mu najbardziej odpowiadać.

Ostatnim testem jeżeli chodzi o multimedia było sprawdzenie jak tablet poradzi sobie z prostymi grami, pobranymi ze sklepu Gogle Play. Do testów tradycyjnie wybrałem dwie popularne gry:

Angry Birds

Test tabletu NavRoad Nexo 7

oraz Drag Racing

1samochody

Obie gry bardzo szybko się uruchamiały a ich działanie było płynne, podczas całego testu gry ani razu się nie zawiesiły, nie wystąpił tez efekt przycinania czy klatkowania, nie było również problemów z głosem. 

V. Komunikacja i bateria

Ponieważ tablety należą do grupy urządzeń mobilnych, bardzo istotną kwestią  jest ich sposób komunikacji z siecią internetową, oraz długość pracy na baterii bez konieczności podłączania zewnętrznego źródła zasilania.

Zacznijmy zatem od pierwszej kwestii.

Tablet łączy się z internetem poprzez szybką kartę sieci bezprzewodowej WiFi 802.11b/g/n, oraz wbudowany  modem 3G, umożliwiający pracę w standardzie HSPA/WCDMA 2100/900MHz, GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz (obsługuje karty Aero2) 

Po włączeniu karty WiFi tablet automatycznie wykrywa dostępne sieci i próbuje nawiązać połączenie. W moim przypadku Nexo 7 bardzo szybko wykrył  sieć i po wpisaniu klucza mogłem już w pełni korzystać z internetu.  Przez cały czas testów połączenie było stabilne, nie zaobserwowałem efektu rozłączania czy gubienia pakietów a pliki pobierały się z taką samą prędkością jak na laptopie. 

Niestety muszę w tym miejscu napisać też o słabościach zastosowanej karty WiFi. Chodzi mi przede wszystkim o odbiór słabego sygnału.  Nexo 7 wyszukał mi jedynie dwie sieci w miejscu gdzie laptop czy też smartfon wyszukuje ich aż pięć. Również oddalając się od routera na większą odległość straciłem sygnał w miejscu gdzie smartfon wykazywał jeszcze przynajmniej jedną kreskę zasięgu. Tak więc jeżeli planujecie pracę z tabletem w miejscu gdzie jest słaby sygnał WiFi, może się okazać że nie będzie możliwości połączenia się z siecią lub połączenie będzie często zrywane.

Drugim sposobem na połączenie się z siecią internetowa, jest wbudowany modem 3G.

Tablet wyposażono w pojedynczy slot SIM, obsługujący karty dowolnego operatora w tym również Aero2. Zastosowanie wbudowanego modemu 3G to kolejny duży plus tego tabletu, jak wiemy większość tańszych tabletów tzw. budżetowych umożliwia jedynie współpracę z zewnętrznymi modemami co jest mało praktyczne i niewygodne.

Podczas testów sprawdziłem działanie tabletu zarówno z kartą sieci Orange jak i sieci Play. Obie karty nie miały żadnego problemu z ustanowieniem połączenia, nie trzeba było wpisywać żadnych dodatkowych ustawień czy haseł. Ponieważ w mojej okolicy obie sieci mają bardzo dobry zasięg, przez cały czas testów, siła sygnału była na maksymalnym poziomie, tak więc trudno mi coś powiedzieć o zachowaniu się tabletu w miejscach o gorszym zasięgu, w tej kwestii liczę na wasze komentarze.

Jeżeli jesteśmy już przy komunikacji za pomocą modemu 3G, muszę niestety rozczarować tych wszystkich którzy liczyli na możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych za pomocą sieci GSM, tak jak to ma miejsc w przypadku smartfonów czy niektórych tabletów. Producent nie przewidział takiej możliwości i nie dostarczył nam żadnej aplikacji umożliwiającej takie rozmowy. Być może będzie można pobrać i doinstalować taką aplikację ze strony producenta lub ze sklepu Google Play i tym samym rozszerzyć funkcjonalność tego tabletu.

Bateria.

Tablet NavRoad Nexo 7 3G wyposażono w baterię  Litowo-polimerową o pojemności 4100mAh, producent nie informuje nas o przewidywanym czasie działania tabletu na w pełni naładowanej baterii dlatego postanowiliśmy to sprawdzić.

Do testów zainstalowaliśmy dodatkową aplikację pokazującą stan naładowania baterii, oraz przewidywane czasy pracy w różnych trybach korzystania z tabletu. Według informacji prezentowanych przez aplikację bateria powinna, pozwolić nam na przeglądanie internetu z wykorzystaniem WiFi przez ok 4 godziny, natomiast w przypadku połączenia modemowego przez prawie 6 godzin. Na w pełni naładowanej  baterii powinniśmy też mieć możliwość oglądania plików wideo przez 4 godziny oraz słuchania muzyki przez 19 godz..  

1bateria1   

Pozostałe dane jakie prezentuje nam nasza aplikacja.

 Test tabletu NavRoad Nexo 7      Test tabletu NavRoad Nexo 7

A jak to się przedstawia w rzeczywistości???. Podczas naszych testów, intensywne przeglądanie internetu z wykorzystaniem WiFi i podświetleniem matrycy na poziomie 50%, pozwoliło na ok 6 godzin pracy na baterii. Następnie powtórzyliśmy test przy zachowaniu tych samych parametrów ale z wykorzystaniem modemu 3G,  w tym przypadku czas pracy skrócił się o godzinę, czyli odwrotnie jak pokazuje aplikacja.

Sprawdziłem również czas pracy na  baterii podczas oglądania filmów, oczywiście podobnie jak w poprzednim teście podświetlenie matrycy ustawiłem na 50%.  W takich warunkach bateria wytrzymała nieco ponad 4.5 godziny, tak więc wyliczenia aplikacji w tym przypadku nie mijają się zbytnio z prawdą.

Nadmienię jeszcze że czas ładowania baterii wynosi ok 3 godzin w przypadku zastosowania dołączonej ładowarki. Baterię można również naładować podłączając tablet do gniazda USB komputera.

VI. Parametry techniczne

Procesor Dwurdzeniowy Rockchip RK3066, 2x1,5GHz
Pamięć RAM 1 GB DDR3
Pamięć Flash 16 GB
Rozszerzenie pamięci czytnik kart microSD/SDHC do 32 GB
System operacyjny Android 4.1.1 Jelly Bean
Odblokowany system tak
Bateria wbudowana Li-Polymer, 4100mAh
Wyświetlacz pojemnościowy 7" IPS glass, wielodotyk
Rozdzielczość 1280 x 800, super HD
Złącza microUSB Host/OTG, miniHDMI, microSD, gniazdo karty SIM
Głośnik wbudowany
Mikrofon wbudowany
Złącze słuchawkowe 3,5 mm
Bluetooth tak, 4.0
WiFi tak, 802.11 b/g/n
Internet tak
Przeglądarka www tak
Inne moduł 3G HSPA/WCDMA 2100/900MHz, GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz (obsługuje karty Aero2), kamery 2 Mpix, 0,3 Mpix, akcelerometr, dostęp do Google Play, aluminiowa obudowa
Szerokość (mm) 197
Wysokość (mm) 123
Grubość (mm) 9,6
Waga (g) 312
Język język polski
Obsługiwane formaty wideo *.RM, *.RMVB, *.AVI, *.MP4, *.M4V, *.MOV, *.3GP, *.MKV, *.MPG, *.FLV, etc.
Obsługiwane formaty audio *.MP3, *.MP2, *.WMA, *.OGG, *.FLAC, *.AIFF, *.WAV, *.AAC, etc.
Obsługiwane formaty zdjęć *.JPG, *.BMP, *.GIF, *.PNG
Gwarancja 24 miesiące 

VII. Podsumowanie.

Po kilku dniach spędzonych z tabletem NavRoad Nexo 7 3G, muszę przyznać że odpowiedź na postawione na wstępie pytanie jest  twierdząca.  Tablet pomimo nie wysokiej ceny został bardzo dobrze wyposażony. Mocny procesor w połączeniu z czterordzeniowym układem graficznym, 1GB pamięci DDR3 oraz bardzo dobrym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 1280×800 px,  to zestawienie którego nie powstydziły by się znacznie droższe markowe modele. Do tego 16GB Pamięć Flash oraz wbudowany modem 3G to cech których nie sposób nie zauważyć.

Pomimo że Nexo 7, spełnił nasze oczekiwania, to oczywiście nie jest to tablet idealny. Pomijam już kwestie designu, który to jest indywidualna sprawa każdego z nas, jednym będzie sie podobał, innym z kolei nie, jak dla mnie jest on przeciętny i przede wszystkim niczym nas nie zaskakuje. Również słaba jakość zastosowanych kamer może być kwestią drugorzędną, przecież nie kupujemy tabletu aby robić nim zdjęcia. Tym do czego możemy mieć naprawdę zastrzeżenia to krótki czas pracy na baterii. Jeżeli kupujemy urządzenie mobilne jakim niewątpliwie jest tablet NavRoad Nexo 7 3G, oczekujemy od niego przede wszystkim jak najdłuższej pracy, bez konieczności ciągłego ładowania, a  niestety w tej kwestii  testowany tablet wypada najwyżej przeciętnie.

Plusy:


- Wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280x800px

- Mocne parametry techniczne: procesor Rockchip RK3066, 2x1,5GHz,

  czterordzeniowy układ graficzny Mali-400 MP4 oraz  1GB pamięci RAM

   i 16GB pamięci flash

- Wbudowany modem 3G

- Zrotowany Android w wersji 4.1.1 Jelly Bean

- Niezłe wykonanie 

Minusy:

- krótki czas pracy na baterii

- słaba jakość zdjęć 

-brak GPS

- przeciętny design

button 2

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone