Pod koniec ubiegłego roku, informowaliśmy was o pojawieniu się na rynku nowego tabletu firmy Overmax, oznaczonego symbolem DualDrive II, który to jak sama nazwa sugeruje, pełni podwójną rolę, tabletu multimedialnego oraz nawigacji samochodowej. Dodatkowym atutem tego modelu jest też możliwość odbioru bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dzisiaj, po niespełna dwóch miesiącach od debiutu Dual Drive II na rynku, możemy już przekazać wam nieco więcej informacji na jego temat.
I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.
Tablet Overmax Dual Drive II otrzymujemy zapakowany w duże, tekturowe pudełko, na wierzchu którego możemy zobaczyć zdjęcie tabletu, jego nazwę oraz znaczek "Laur Klienta Odkrycie 2013". Z kolei na spodniej części producent zamieścił krótką specyfikację techniczną, oraz zdjęcie akcesoriów będących na wyposażeniu tabletu.
Zawartość opakowania.
W porównaniu z większością tabletów oferowanych na rynku, Dual Drive II może pochwalić się bardzo bogatym wyposażeniem w dodatkowe akcesoria. W pudełku oprócz tabletu znajdziemy, ładowarkę sieciową, ładowarkę samochodową, uchwyt na szybę, DVBT dongel, antenę teleskopową, przejściówkę MCX, kabel USB, sticker na deskę rozdzielczą, kabel OTG x2 oraz instrukcje obsługi, zarówno do tabletu jak i zewnętrznego tunera DVBT.
Wykonanie tabletu
Overmax Dual Drive II w całości wykonany został z czarnego tworzywa o przyzwoitej jakości. Poszczególne elementy obudowy zostały dobrze ze sobą spasowane a tablet podczas użytkowania nie wydaje żadnych podejrzanych odgłosów.
Panel przedni to typowe rozwiązanie. Ekran o przekątnej 7" i rozdzielczości 1024x600 pikseli, otoczony został czarną ramką, nieco szerszą po bokach i węższą nad i pod ekranem. Jedynym dodatkowym elementem, jaki znajdziemy tutaj oprócz wyświetlacza, jest mała kamerka o rozdzielczości 0,3 Mpix.
Tył tabletu wykonany jest z czarnego, gładkiego tworzywa, które to pomimo iż nieźle się prezentuje, nie zapewnia pewnego uchwytu, przez co tablet łatwo może się wyślizgnąć z dłoni. Drugim dość poważnym mankamentem tylnej obudowy jest jej sztywność. Już pod niewielkim naciskiem możemy zaobserwować dość znaczne uginanie się osłony, szczególnie w jej środkowej części.
W górnej części tylnego panela znajdziemy drugą z kamer w jakie wyposażony został tablet Overmax Dual Drive II. Tym razem jest to kamerka o rozdzielczości 2 Mpix. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to nie będę się tutaj rozpisywał. O ile zdjęcia robione na zewnątrz przy dobrym oświetleniu są jeszcze na akceptowalnym poziomie to niestety o zdjęciach wewnątrz, przy sztucznym oświetleniu możemy raczej zapomnieć. Nie jest to oczywiście niespodzianką, ponieważ w tym segmencie cenowym trudno znaleźć tablet, który byłby wyposażony w lepszy aparat.
Drugim elementem jaki znajdziemy na tylnym panelu tabletu jest głośnik. Częstym błędem projektantów, jest umieszczenie głośnika w miejscu gdzie zazwyczaj trzymamy palce, co powoduje tłumienie dźwięku. Niestety i w tym przypadku projektanci nie ustrzegli się tego jakże oczywistego błędu, umieszczając jedyny głośnik, w lewym dolnym rogu tabletu wprost pod naszymi palcami.
Złącza i przyciski sterujące.
Tablet Overmax Dual Drive II. wyposażono w mechaniczny przycisk Power, oraz belkę regulacji głosu.
Wszystkie złącza w jakie wyposażono tablet znajdziemy z jego prawej strony. Patrząc od dołu jest to mikrofon, złącze słuchawkowe, złącze ładowarki, złącze USB, czytnik kart microSD oraz złącze HDMI.
II. Podłączenie i aplikacje
Tablet po uruchomieniu wita nas modernistyczną tapetą, przedstawiającą mapę świata, oraz sześcioma ikonkami do fabrycznie zainstalowanych aplikacji.
Ponieważ tablet standardowo uruchamia się z menu w języku angielskim, proponuję od razu przejść do ustawień i zmienić język na polski. Dobrze też od razu skonfigurować połączenie WiFi, oraz konto pocztowe Gmail, które to niezbędne będzie np. do pobierania aplikacji ze sklepu Google Play.
Tablet Overmax DualDrive II zarządzany jest przez system Android w wersji 4.2.2. Jest to co prawda nie najnowsza wersja systemu, ale wciąż bardzo aktualna (większość tabletów w tym przedziale cenowym korzysta jeszcze ze starszej wersji 4.1)
Wraz z systemem otrzymujemy kilka domyślnie zainstalowanych aplikacji.
Aplikacji nie ma zbyt dużo, co jest raczej zaleta tego tabletu, ponieważ i tak każdy użytkownik zazwyczaj preferuje własne aplikacje które to w łatwy sposób może pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play.
Z ważniejszych aplikacji które mamy już zainstalowane na tablecie, warto zwrócić uwagę na dwie z nich, są to "Air DTV" oraz "Be-on-road".
Pierwsza z nich służy do odbioru kanałów telewizyjnych, nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Aby jednak rozpocząć oglądanie telewizji na tablecie, w pierwszej kolejności musimy podłączyć do tabletu dołączony do zestawu dongel dvb-t (czyli zewnętrzny tuner telewizyjny), oraz antenę. Wraz z zestawem otrzymujemy małą antenkę teleskopową, która ma nam zapewnić poprawny odbiór kanałów. Trzeba tutaj zaznaczyć że odbiór programów za pomocą tej antenki będzie możliwy jedynie w miejscach o silnym sygnale telewizyjnym. Producent nie zapomina jednak o osobach mieszkających w większej odległości od nadajników telewizyjnych, dołączając do zestawu przejściówkę MCX, do której możemy podłączyć tradycyjną antenę telewizyjną.
Pierwszą czynnością po podłączeniu tunera do tabletu i uruchomieniu aplikacji Air DTV, jest wyszukanie dostępnych kanałów.
Po zakończeniu wyszukiwania, zostanie utworzona lista kanałów i możemy rozpocząć oglądanie ulubionych kanałów na tablecie.
Aplikacja oferuje nam też szereg funkcjonalności, takich jak układanie własnych list kanałów, przeglądanie EPG, czyli elektronicznego programu telewizyjnego, czy też nagrywania programów na wewnętrzną pamięć tabletu.
Podczas testów nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów z aplikacją. Wszystko działało płynnie, kanały szybko się przełączały a jakość obrazu była na zadowalającym poziomie. Jedyną słabą stroną tego tunera jest brak wsparcia dla kanałów HD, pomimo że są one wyszukiwane, to jednak nie ma możliwości ich oglądania, co może być problemem w przypadku zaprzestania przez nadawców, emisji programów w standardowej rozdzielczości.
Drugą z aplikacji o której chcieliśmy wspomnieć jest "Be-on-road". Jest to nawigacja samochodowa zawierająca mapy Polski i krajów europejskich.
Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, oraz dołączonym do zestawu akcesoriom, takim jak uchwyt na szybę czy też ładowarka samochodowa, tablet świetnie sprawdza się nie tylko jako przenośne centrum rozrywki ale także jako nawigacja samochodowa.
Nie będę wypowiadał się na temat samej aplikacji, ponieważ jak w przypadku każdej innej ma ona swoich zwolenników jak i przeciwników, niemniej jednak jak dla mnie działa ona w miarę poprawnie i jest bardzo intuicyjna w obsłudze.
Oczywiście kupując tablet Overmax Dual Drive II, nie jesteśmy skazani na korzystanie jedynie z tej aplikacji, ponieważ zawsze możemy na nim zainstalować dowolny program nawigacyjny, który będzie nam bardziej odpowiadał.
Jeżeli chodzi o samo działanie modemu GPS, to jest ono bardzo dobre, tablet szybko znajduje satelity i nie gubi sygnału, nawet podczas jazdy po mieście o dużym zagęszczeniu wysokich budynków.
Przeglądarka i sklep Google Play
Systemowa przeglądarka internetowa działa poprawnie, strony otwierają się szybko z zachowaniem odpowiedniego formatowania. Możemy też w prosty sposób przełączać się pomiędzy ich wersją mobilną i komputerową. Również jeżeli chodzi o obsługę Flasha to nie napotkałem na żadne problemy, czy to w przypadku gier czy tez podczas odtwarzania filmów on-line.
Jeżeli chodzi o wprowadzanie tekstów, to do dyspozycji mamy klasyczną androidową klawiaturę która spisuje się tutaj całkiem przyzwoicie. Z kolei dla bardziej wymagających użytkowników, jak zawsze polecam przeglądnięcie listy tego typu aplikacji w sklepie Google Play i wybranie tej najbardziej dla siebie odpowiedniej.
Dostęp do sklepu Google Play, tak naprawdę daje nam nieograniczone możliwości konfiguracji urządzenia dla własnych potrzeb. Znajdziemy tam setki aplikacji jak i gier, dzięki którym nasz tablet może stać się zarówno narzędziem biurowym, pomagającym nam w codziennej pracy jak i multimedialnym centrum rozrywki, umożliwiającym odtwarzanie filmów, muzyki czy też zdjęć.
- poprz.
- nast. »»